Termin płatności nagrody jubileuszowej pracownika szkoły - jak ustalać

Michał Kowalski
Data publikacji: 3 marca 2025 r.
Poleć znajomemu
Termin płatności nagrody jubileuszowej pracownika szkoły - jak ustalać

Czy nagrodę jubileuszową należy wypłacić z końcem miesiąca? A może terminem płatności nagrody jubileuszowej powinien być dzień wypłaty wynagrodzenia? Okazuje się, że obydwa te terminy są nieprawidłowe. Sprawdź, jakie jest właściwy termin płatności nagrody jubileuszowej nauczyciela i pracownika niepedagogicznego.

Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej

Zarówno nauczyciel jak i pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody (§ 2 ust. 1 rozporządzenia MEN z 30 października 2001 r., § 8 ust. 1 rozporządzenia RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Dniem nabycia prawa do nagrody jubileuszowej jest więc dzień upływu okresu zatrudnienia uprawniającego do nagrody.

Nagroda jubileuszowa przysługuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień nazwą lub datą odpowiadający nazwą lub datą dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie (uchwała Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r. I PZP 16/91).
Przykład
Nauczyciel, który rozpoczął pracę w dniu 12 marca 1995 r. i był to nieprzerwany okres zatrudnienia, nabywa prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy w dniu 11 sierpnia 2025 r. Gdyby jednak w trakcie tego zatrudnienia wystąpiły przerwy bądź nauczyciel korzystałby z urlopu bezpłatnego (który nie jest zaliczany do stażu pracowniczego), to nabycie prawa do nagrody nastąpiłoby odpowiednio później. Skorzystaj z kalkulatora stażu pracy.

Wypłata nagrody jubileuszowej zawsze w dniu nabycia

Termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej jest tu kluczowy. Przepisy nie przewidują bowiem żadnego odrębnego terminu wypłaty nagrody jubileuszowej. Nie jest to także termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela (pierwszy dzień miesiąca) ani pracownika samorządowego (dzień wskazany w regulaminie pracy). Nagroda jubileuszowa nie jest bowiem składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, lecz innym świadczeniem pieniężnym.

Pracodawca musi wypłacić nagrodę jubileuszową zawsze w dniu nabycia prawa do tej nagrody. Wyjątek dotyczy przypadku, w którym dzień nabycia prawa do nagrody przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku nagrodę wypłaca się w najbliższym dniu roboczym (art. 115 Kodeksu cywilnego).
Przykład
Nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej w dniu 31 sierpnia 2022 r. Przesunięcie terminu wypłaty tej nagrody np. na dzień 1 września 2022 r. nie ma uzasadnienia, nawet gdyby było to korzystniejsze dla nauczyciela.

Powyższe stanowisko potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

Nagroda jubileuszowa nauczyciela - termin płatności w sierpniu lub we wrześniu

W przypadku nauczycieli, którzy zwykle rozpoczynają swoje zatrudnienie z początkiem roku szkolnego nagroda jubileuszowa będzie wypłacana 31 sierpnia, a gdy dzień nabycia prawa do nagrody wypadł w sobotę lub w niedzielę - we wrześniu. Termin wypłaty ma dość istotne znaczenie dla wysokości nagrody. Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej ustala się bowiem według zasad dotyczących ekwiwalentu urlopowego.

Obliczanie nagrody jubileuszowej według reguły korzyści

Przy czym podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej nauczyciela stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeśli jest to dla nauczyciela korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty (tzw. zasadą korzyści). Sprawdź, jak obliczyć nagrodę jubileuszową dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego zgodnie z regułą korzyści.

Zasada korzyści dla nauczyciela dotyczy jedynie przypadku, w którym nauczycielowi wypłacono nagrodę w innym miesiącu, niż miesiąc nabycia prawa do tej nagrody. Nie oznacza to jednak, że termin płatności nagrody jubileuszowej może być dowolnie przesuwany na kolejny miesiąc.

Nagroda jubileuszowa nabyta i wypłacona:

w sierpniu

we wrześniu

Uwzględniamy stałe składniki wynagrodzenia należne w sierpniu.

Przykład: Jeżeli nauczyciel miał przyznany do końca sierpnia dodatek motywacyjny, wówczas wejdzie on do podstawy wymiaru nagrody należnej w sierpniu

Uwzględniamy stałe składniki wynagrodzenia należne we sierpniu.

Przykład: Jeżeli nauczyciel do końca sierpnia pełni funkcję kierowniczą to w podstawie wymiaru nagrody należnej we wrześniu nie uwzględnia się dodatku funkcyjnego z tytułu pełnienia funkcji kierowniczej.

Uwzględniamy średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw z okresu od września do lipca tego samego roku szkolnego.

Nie uwzględniamy średniej z godzin ponadwymiarowych z poprzedniego roku szkolnego. Nie bierzemy także pod uwagę godzin z września, w którym nauczyciel nabył prawo do nagrody.

Wynika to z reguły, zgodnie z którą do podstawy wymiaru nagrody (a zarazem ekwiwalentu urlopowego) zalicza się wyłącznie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa z miesięcy tego samego roku szkolnego poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody.

Opisana wyżej zasada korzyści dotyczy także pracowników samorządowych.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql