Dość często w dniu 31 sierpnia nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni nabywają prawo do nagrody jubileuszowej. Wysokość tej nagrody oblicza się według zasad przewidzianych dla ekwiwalentu urlopowego. Istotne jest to, jaki dzień uwzględnia się w obliczeniach – czy jest to dzień nabycia prawa do nagrody czy też dzień jej wypłaty? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Zarówno nauczyciel, jak i pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody. W przypadku nieprzerwanego zatrudnienia jest to dzień poprzedzający datą początkowy dzień pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r. I PZP 16/91).
Przepisy nie precyzują, kiedy dokładnie należy wypłacić nagrodę jubileuszową. Niemniej jednak skoro pracownik nabywa prawo (spełnia przesłanki) do tej nagrody w dniu, w którym upływa odpowiedni staż pracy, to właśnie ten dzień powinien być terminem płatności nagrody.
Niemniej jednak z różnych względów – zawinionych bądź niezawinionych przez pracodawcę – nagroda jubileuszowa może zostać wypłacona w późniejszym terminie. W takim przypadku należy ustalić, który dzień stanowi podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej. Otóż jeżeli dla nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego jest to korzystniejsze, należy wówczas uwzględniać dzień wypłaty nagrody. Jeżeli jednak pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, to podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące w dniu nabycia prawa do tej nagrody.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń