Wcześniejsza emerytura a urlop dla poratowania zdrowia – stanowisko MEN

Michał Kowalski
Data publikacji: 10 września 2024 r.
Poleć znajomemu
Wcześniejsza emerytura a urlop dla poratowania zdrowia – stanowisko MEN

Wcześniejsza emerytura (tzw. stażowa) wywołuje wiele kontrowersji w kontekście prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Głos w tej kwestii zabrało Ministerstwo Edukacji Narodowej

Czego dotyczyły pytania w interpelacji poselskiej

W interpelacji poselskiej zadano dość istotne pytania, a mianowicie:

„1. Czy dyrektor szkoły lub placówki oświatowej może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, który złożył wniosek o jego udzielenie w terminie poprzedzającym datę wejścia w życie znowelizowanych przepisów, tj. do dnia 31 sierpnia 2024 r., i który nabędzie z dniem 1 września 2024 r. prawo do emerytury, o której mowa w art. 88a Karty Nauczyciela? Innymi słowy, czy decydujący jest tutaj dzień złożenia wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela?

2. Czy jeżeli dyrektor udzieli urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, który od 1 września 2024 r. mógłby potencjalnie przejść na wcześniejszą emeryturę, narusza przepis art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela?”

Wcześniejsza emerytura wyklucza skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia

W odpowiedzi MEN potwierdziła ugruntowane już stanowisko, zgodnie z którym nauczyciel, który nabył uprawnienie do emerytury, nie może już skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, niezależnie od tego, czy jest to emerytura powszechna czy też wcześniejsza. MEN powołała się tu na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2007 r. I PK 262/06.

Z urlopu zdrowotnego nie skorzysta nauczyciel, który złożył wniosek przed 1 września 2024 r.

W tym kontekście w odpowiedzi na interpelację wskazano, że nauczyciel ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia do czasu spełnienia przez niego warunków do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Należy z tego wyprowadzić wniosek, że nawet jeśli nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego przed 31 sierpnia 2024 r., to udzielenie tego urlopu może nastąpić jedynie do 31 sierpnia 2024 r. (w przypadku, w którym nauczyciel nabywa to uprawnienie od 1 września 2024 r.).

Dyrektor nie może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia w oparciu o swoje uznanie

W odpowiedzi na drugie z pytań wskazano, że udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia nie jest przedmiotem uznania dyrektora. Dyrektor ma działać na podstawie i w granicach prawa. Do jego obowiązków m.in. gospodarowanie środkami określonymi w planie finansowym szkoły. Dyrektor ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykorzystanie tych środków.

Źródło:

Sejm.gov.pl

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql