Niektórzy uczniowie wciąż noszą ciężkie tornistry, choć jest obowiązek zapewnienia uczniom możliwość pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych. MEN planuje konferencje, zmianę przepisów i kampanię informacyjną na ten temat.
Od 2009 roku dyrektorzy szkół mają obowiązek zapewnić możliwość pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych (§4a rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.). Obowiązek ten można zrealizować poprzez zakup szafek lub zorganizowanie innego miejsca, w którym uczniowie mogą pozostawić pomoce, które nie są potrzebne im w domu. Zbadań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że większość badanych szkół wywiązuje się z tego obowiązku.
Ponadto dyrektor szkoły jest zobowiązany do ustalenia tygodniowego rozkładu zajęć edukacyjnych z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy. Musi być w nim jednocześnie zapewnione równomierne obciążenie zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia (art. 110 ust. 4 ustawy – Prawo oświatowe, § 4 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. ).
Ministerstwo Edukacji Narodowej zawarło z Głównym Inspektorem Sanitarnym porozumienie w sprawie współpracy na rzecz rozwoju edukacji zdrowotnej w środowisku szkolnym, w ramach którego zostaną przeprowadzone konferencje merytoryczne skierowane do nauczycieli i dyrektorów szkół w 16 województwach. Tematem głównym będzie m.in. profilaktyka, bezpieczeństwo i higiena w szkole.
Jednocześnie w MEN trwają prace nad nowelizacją przepisów rozporządzenia o bhp w szkołach i placówkach. Ministerstwo planuje również kampanię informacyjną, w której chce naświetlić problem przeciążonych tornistrów i jego wpływu na zdrowie ucznia. W ocenie resortu edukacji istotna w tym zakresie jest także rola rodziców uczniów, którzy powinni zachować rozsądek pakując plecaki dzieci do szkoły.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń