5 września 2024 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono tekst jednolity Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Aktualne akty prawne znajdziesz zawsze na Portalu Oświatowym.
Pracownicy szkoły dojeżdżający do pracy własnymi samochodami oraz rodzice dowożący dzieci do szkoły mogą pozostawić samochody jedynie w miejscach, w których przepisy Prawa o ruchu drogowym nie zabraniają postoju. Dlatego w większości szkół zorganizowane zostały parkingi. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadzić, by zapewnić bezpieczeństwo na tym parkingu.
Z artykułu dowiesz się m.in:
Mogłoby wydawać się, że dyrektor szkoły nie będzie miał do czynienia z pracą na wysokości. To jednak nieprawda. Taką pracę mogą wykonywać niektórzy pracownicy np. konserwatorzy w związku z czyszczeniem elewacji. Sprawdź, jakie wymogi BHP spełnić w związku pracą na wysokości w szkole.
Skierowanie pracownika szkoły do pracy zdalnej będzie wiązało się z nowymi obowiązkami dla pracodawcy, ale też dodatkowymi uprawnieniami pracownika. Będą one dotyczyły m.in. pokrywania kosztów pracy zdalnej. Pewne odrębności będą też przewidziane w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawdź w drugiej części artykułu, jakie warunki pracy zdalnej będzie musiał zapewnić dyrektor szkoły.
Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych poza szkołę należy do zakresu zadań dyrektora. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom wymaga zaś dokonywania ocen stanu bezpieczeństwa uwzględniających całokształt zagadnień mających na nie wpływ. Sprawdź, jak dokonać takiej oceny.
Od 17 października 2019 r. obowiązuje nowy wzór Z-KW Statystyczna karta wypadku. Sprawdź, w jakich terminach należy ją przekazać oraz pobierz jej aktualny wzór.
W placówkach, w których został powołany społeczny inspektor pracy należy założyć księgę uwag i zaleceń, w której wpisy mają moc dokumentów urzędowych w postępowaniu przed organami państwowymi. Pobierz wzór księgi.
Do 1 marca 2019 r. wszyscy pracownicy (nie tylko nauczyciele) publicznych i niepublicznych szkół musieli zostać przedszkolni z udzielania pierwszej pomocy. Realizacja tego obowiązku spowodowała wiele pytań oraz wątpliwości. Jak się okazuje, zdaniem MEN omawianie problematyki pierwszej pomocy tylko w ramach szkolenia bhp nie jest prawidłową formą realizacji tego obowiązku. Kolejne pytania dotyczą tego, jak długo jest ważne szkolenie z pierwszej pomocy, kto może je prowadzić oraz czy pracownikowi należy się wynagrodzenia za odbywanie szkolenia. Zapraszam do lektury i zapoznania się z konkretnymi wytycznymi MEN oraz ekspertów oświatowych!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.