Do 29 lutego 2012 r. samorządy musiały zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły m.in.: rodziców uczniów (w przypadku szkoły dla dorosłych - uczniów) oraz kuratora oświaty. Do 1 września jest czas na dialog władz samorządowych z lokalną społecznością na temat podstaw podjęcia takiej decyzji oraz sposobów zabezpieczenia warunków dalszej nauki dla uczniów, które powinny być zapewnione w lepszych lub podobnych warunkach edukacyjnych. W trakcie dyskusji samorząd może odstąpić od zamiaru likwidacji szkoły.
Należy zwrócić uwagę, że uchwały intencyjne w sprawie likwidacji szkół dotyczą szeregu sytuacji organizacyjnych:
Główny kontekst dla całego procesu likwidacji szkół stanowi niż demograficzny, gdyż od roku szkolnego 2005/2006 do roku 2011/2012 liczba uczniów w polskim systemie oświaty spadła o 1,118 mln uczniów. W szkołach dla dzieci i młodzieży (bez policealnych) w tym okresie liczba uczniów zmalała o 1,113 mln.
Samorządy, spośród 29 545 zarejestrowanych w Systemie Informacji Oświatowej, zapowiedziały zamiar likwidacji następującej liczby szkół i placówek (dane na dzień 6 marca):
Należy zwrócić również uwagę na czynnik, który w istotnym stopniu amortyzuje spadek liczby szkół podstawowych, którym jest obecność w nich dzieci sześcioletnich. W bieżącym roku szkolnym do pierwszych klas uczęszcza ponad 70 tys. sześciolatków. Średnia liczba uczniów w szkole podstawowej wynosi 160, co oznacza, że sześciolatki zapełniły statystycznie 440 szkół podstawowych. Ten czynnik będzie działał również w kolejnych latach, chroniąc wiele szkół podstawowych przed likwidacją.
Oprócz szkół dla dzieci i młodzieży, jednostki samorządu terytorialnego podjęły uchwały o intencji likwidacji wobec szkół dla dorosłych (obecnie w Systemie Informacji Oświatowej jest zarejestrowanych 7710 szkół dla dorosłych), podając następujące powody:
Źródło informacji
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń