Od 25 listopada 2013 r. do 14 stycznia 2014 r. w całej Polsce odbędzie się 31 konferencji dla nauczycieli uczących języka polskiego w liceach ogólnokształcących i technikach. Ich tematem będzie „Modyfikacja egzaminu maturalnego od roku 2015. Rodzaje i funkcje tekstu w zadaniach maturalnych”. Podczas spotkań zostaną omówione zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego od 2015 r., wymagania egzaminacyjne oraz przykładowe zadania. Konferencje będą prowadzili autorzy koncepcji nowego egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Konferencje są efektem zmiany formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego od roku szkolnego 2014/2015 dla absolwentów liceum ogólnokształcącego, a od roku szkolnego 2015/2016 dla absolwentów technikum, wynikającej z nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
Organizatorami spotkań są regionalne ośrodki doskonalenia nauczycieli, Centralna Komisja Egzaminacyjna, okręgowe komisje egzaminacyjne oraz kuratoria oświaty. Rekrutację prowadzą wojewódzkie placówki doskonalenia nauczycieli. Przewiduje się, że w konferencjach weźmie udział ok. 8.500 nauczycieli (po 1 osobie z każdego liceum ogólnokształcącego i technikum).
Konferencje poprzedzą cykl warsztatów dla nauczycieli języka polskiego, które przeprowadzi 103 liderów regionalnych - konsultantów i doradców metodycznych, przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Każdy lider ma obowiązek zorganizować do 30 kwietnia 2014 r. spotkania warsztatowe dla co najmniej jednego nauczyciela z każdego liceum ogólnokształcącego i technikum, które znajdują się na ustalonym w porozumieniu z ORE terenie jego działania. Celem warsztatów jest wspieranie tych nauczycieli w przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego z języka polskiego przeprowadzanego od 2015 r. Zakres tematyczny będzie obejmował: interpretację teksów ikonicznych z wykorzystaniem tekstów literackich - w zakresie części ustnej egzaminu oraz interpretację poezji - w zakresie części pisemnej egzaminu na poziomie podstawowym.
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dostępne są Informatory o egzaminie maturalnym od 2015 r., zawierające opis egzaminu z każdego przedmiotu i przykładowe zadania, w tym również dla absolwentów niepełnosprawnych - niesłyszących i niewidomych (w formacie WinBraille).
Wszystkie informacje o egzaminie maturalnym przeprowadzanym od 2015 r. są dostępne w specjalnej zakładce na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (http://www.cke.edu.pl/index.php/aktualnosci-left/85-matura-2015).
Ponadto, aby umożliwić uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom szczegółowe zapoznanie się z nową formułą egzaminu maturalnego podjęte zostaną następujące działania:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń