Matura ustna z języka polskiego to jedno z najbardziej stresujących wyzwań dla uczniów. Oprócz obowiązkowej matury pisemnej uczeń musi przystąpić też do egzaminu ustnego. Wymaga on od maturzysty nie tylko świetnej znajomości lektur i zagadnień literackich, lecz także umiejętności swobodnej wypowiedzi i argumentacji. Dobre przygotowanie to klucz do sukcesu, dlatego należy odpowiednio zaplanować naukę oraz zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi.
Minister Edukacji i Nauki zapowiedział zmiany na tegorocznej maturze z języka polskiego. Obejmą one egzamin ustny. Szczegóły poniżej.
To już pewne. Uczniowie będą mogli zdawać język ukraiński jako obcy nowożytny na maturze. Po raz pierwszy taka możliwość pojawi się w roku szkolnym 2025/2026.
W roku szkolnym 2025/2026 po raz pierwszy na egzaminie maturalnym będzie można zdawać język ukraiński jako obcy nowożytny. Opublikowano właśnie projekt rozporządzenia wprowadzającego taką możliwość.
Opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego świadectw, dyplomów i innych druków. Zmiany są podyktowane koniecznością dostosowania do nowych przepisów ustawy o dokumentach publicznych i mają na celu wprowadzenie zabezpieczeń przed fałszerstwami.
Przygotowanie do matury oznacza sporo pracy i wysiłku. Na dodatek prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu musisz samodzielnie uporać się z tak dużym zadaniem. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, by przygotowania okazały się skuteczne, sprawdź nasze wskazówki.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła informacje na temat egzaminu maturalnego 2018. Potrwają one od 4 do 25 maja br. i odbywać się będą w starej i nowej formule. Przedstawiamy szczegóły.
Od 2015 r. zmieniają się zasady organizacji egzaminu maturalnego, póki co tylko dla absolwentów liceów ogólnokształcących. CKE umożliwia przeprowadzenie próbnej matury w dniach 15-18 grudnia 2014 r. Uczniowie szkół, które nie zdecydują się na zorganizowanie egzaminu, będą mogli pobrać arkusze egzaminacyjne ze stron internetowych CKE i OKE.
3 czerwca 2014 r. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosił listę środowisk, programów użytkowych i języków programowania, z której mogą wybierać zdający egzamin maturalny z informatyki w 2015 r.
10 czerwca zostanie przeprowadzone badanie przygotowania przyszłorocznych maturzystów do nowej formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego. W badaniu weźmie udział ok. 4.000 uczniów z 50 liceów wylosowanych z całej Polski.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada przeprowadzenie Diagnozy przedmaturalnej z języka polskiego. Mają wziąć w niej udział uczniowie drugiej klasy z 50 liceów z całego kraju. Badanie odbędzie się w czerwcu, a jego celem jest przybliżenie uczniom nowej formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz dokonanie oceny stopnia realizacji podstawy programowej na poziomie podstawowym.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosił wykaz materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu maturalnego w 2014 r.
Od 25 listopada 2013 r. do 14 stycznia 2014 r. w całej Polsce odbędzie się 31 konferencji dla nauczycieli uczących języka polskiego w liceach ogólnokształcących i technikach. Ich tematem będzie „Modyfikacja egzaminu maturalnego od roku 2015. Rodzaje i funkcje tekstu w zadaniach maturalnych”. Podczas spotkań zostaną omówione zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego od 2015 r., wymagania egzaminacyjne oraz przykładowe zadania. Konferencje będą prowadzili autorzy koncepcji nowego egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.