Już dziś rozpoczynają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W związku z tym MEN przygotowało specjalny komunikat dla placówek, przedstawiając w nim m.in. kalendarz na nowy rok szkolny.
Zgodnie z kalendarzem MEN, w roku szkolnym 2019/2020 zajęcia opiekuńczo-wychowawcze rozpoczynają się w poniedziałek, 2 września 2019 r. i kończą w piątek, 26 czerwca 2020 r. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2019 r., z kolei przerwa wiosenna od 9 do 14 kwietnia 2020 r. Terminy ferii zimowych przedstawiają się zaś następująco:
Jak wskazuje MEN, od września rozpoczyna się wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół ponadpodstawowych, jak również podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Otóż od 1 września 2019 r. we wszystkich klasach pierwszych/semestrach pierwszych szkół prowadzących kształcenie zawodowe (branżowych szkół I stopnia, pięcioletnich techników, klas dotychczasowych czteroletnich techników oraz szkół policealnych) będzie obowiązywała nowa klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego.
Wprowadzane są również zmiany dotyczące spraw kadrowo-płacowych. Przede wszystkim uchylany jest obowiązek okresowego oceniania nauczyciela. System awans zawodowego jest zaś przywracany do obowiązującego przed rokiem szkolnym 2018/2019. Wprowadzono też limit zatrudnienia nauczycieli na czas określony – maksymalnie do 36 miesięcy.
W ramach kształcenia branżowego można zauważyć dążenie do zwiększenia wpływu firm oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa na funkcjonowanie kształcenia zawodowego. Ma to zapewnić obowiązkowa współpraca szkół z pracodawcami. Przed rozpoczęciem kształcenia w danym zawodzie obie strony będą bowiem musiały zawrzeć ze sobą porozumienie lub umowę. Planowane jest także powstanie nowych e-materiałów do kształcenia ogólnego i zawodowego.
Wprowadzony został staż uczniowski u pracodawcy na podstawie umowy. Staż ten będzie wliczany do okresu zatrudnienia, a pracodawca wliczy świadczenia wypłacane uczniowi w koszty uzyskania przychodu.
Od 1 września 2019 r. obowiązywać będzie wymóg zapewnienia uczniom miejsca na spożywanie posiłków. W związku z tym realizowany będzie rządowy program wsparcia samorządów w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”.
W nowym roku szkolnym w życie wejdą przepisy ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ustawa ma ona na celu zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole – profilaktycznej opieki zdrowotnej i opieki stomatologicznej.
Profilaktyczna opieka zdrowotna będzie realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną w gabinecie profilaktyki zdrowotnej w szkole. Natomiast opiekę stomatologiczną ma zapewniać lekarz dentysta w gabinecie dentystycznym w szkole albo w gabinecie poza szkołą ewentualnie w dentobusie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń