Nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczyciele praktycznej nauki zawodu są zobowiązani do doskonalenia swoich umiejętności i kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach branżowych. Z dniem 31 sierpnia 2023 r. zakończy się pierwszy cykl szkoleń branżowych dla nauczycieli. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może wydać skierowanie na szkolenie branżowe, które odbywa się w czasie ferii szkolnych.
Nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczyciele praktycznej nauki zawodu, zatrudnieni w:
Nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczyciele praktycznej nauki zawodu, zatrudnieni w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe odbywają szkolenia branżowe w ramach zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym, a więc nie w ramach pensum a 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy (art. 42 ust. 2e Karty Nauczyciela).
Dyrektor szkoły, placówki lub centrum kieruje nauczyciela na szkolenie branżowe odpowiednio u pracodawcy lub w indywidualnym gospodarstwie rolnym, z własnej inicjatywy lub na wniosek nauczyciela. Oznacza to, że nauczyciel może zostać skierowany na szkolenie branżowe w drodze polecenia służbowego dyrektora. Dyrektor przekazuje nauczycielowi skierowanie na szkolenie branżowe nie później niż na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem tego szkolenia. Skierowanie na szkolenie branżowe zawiera:
1) nazwę i adres odpowiednio szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe w rozumieniu art. 4 pkt 28a lit. a ustawy - Prawo oświatowe, placówki kształcenia ustawicznego lub centrum kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy;
2) imię i nazwisko nauczyciela;
3) dane adresowe pracodawcy lub osoby prowadzącej indywidualne gospodarstwo rolne;
4) zakres przedmiotowy szkolenia branżowego;
5) datę rozpoczęcia i zakończenia oraz liczbę godzin szkolenia branżowego
(§ 9 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe).
Jest także możliwość, że nauczyciel sam wybiera szkolenie branżowe. Nauczyciel ubiegający się z własnej inicjatywy o skierowanie w danym roku szkolnym na szkolenie branżowe u pracodawcy lub w indywidualnym gospodarstwie rolnym składa dyrektorowi szkoły wniosek o skierowanie na szkolenie branżowe. Wniosek o skierowanie na szkolenie branżowe zawiera:
1) dane adresowe pracodawcy lub osoby prowadzącej indywidualne gospodarstwo rolne przyjmujących nauczyciela na szkolenie branżowe;
2) datę rozpoczęcia i zakończenia oraz liczbę godzin szkolenia branżowego;
3) podpis przedstawiciela pracodawcy lub osoby prowadzącej indywidualne gospodarstwo rolne przyjmujących nauczyciela na szkolenie branżowe
(§ 10 ww. rozporządzenia).
Nauczyciel placówki feryjnej może być zobowiązany przez dyrektora do uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie w czasie ferii szkolnych (art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela). Szkolenie branżowe jest formą doskonalenia zawodowego nauczycieli, a więc dyrektor może zobowiązać nauczycieli do udziału w tym szkoleniu również w czasie ferii szkolnych. W takim wypadku czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni. Jeżeli dyrektor szkoły skieruje nauczycieli na szkolenie branżowe w okresie ferii, nie będzie miał już możliwości zobowiązania nauczyciela do przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego czy opracowywania szkolnego zestawu programów w czasie ferii szkolnych. Łączny bowiem wymiar wszystkich tych czynności wraz z doskonaleniem zawodowym nie może przekroczyć 7 dni (art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela).
Urlop uzupełniający przysługuje wyłącznie w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu:
1) niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,
2) urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
3) urlopu ojcowskiego,
4) urlopu rodzicielskiego,
5) urlopu dla poratowania zdrowia,
6) odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego -
nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń