Mobbing w szkole lub placówce oświatowej nie należy wcale do rzadkości. Dyrektor musi wiedzieć, kiedy taki mobbing ma miejsce, a także jak mu przeciwdziałać. W przeciwnym razie naraża się niestety na odpowiedzialność, nawet jeśli sam nie zachował się nagannie względem pracownika szkoły.
„Mobbing” to chyba jedno z najczęściej nadużywanych pojęć w relacjach pracodawca – pracownik. Tymczasem nie każde niekorzystne działanie w tym relacjach może zostać tak nazwane. Mamy z nim bowiem do czynienia jedynie, gdy wystąpiły przesłanki przewidziane w art. 943 Kodeksu pracy.
Ma to dosyć istotne znaczenie. Każdy bowiem, kto niesłusznie zarzuca innej osobie mobbing, musi liczyć się z konsekwencjami. Dyrektor lub inny pracownik szkoły pomówiony o zachowania mobbingowe może bowiem:
Mobbing nie tylko od dyrektora. Mobbing w pracy – przykłady
Mobbing to zachowanie, którego może dopuścić się nie tylko dyrektor jako kierownik zakładu pracy. Sprawcą może być także inny pracownik szkoły - zarówno nauczyciel, wychowawca i inny pracownik pedagogiczny, ale też niepedagogiczny (niekoniecznie na stanowisku kierowniczym). Niektórzy eksperci uważają nawet, że może on przejawiać się w zachowaniu osoby trzeciej wobec pracownika szkoły.
Przykład: Mobberem może być np. przedstawiciel organu prowadzącego.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń