Pytanie: Czy z nauczycielem mianowanym zatrudnionym w placówce nieferyjnej, który nabył uprawnienia do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, można rozwiązać stosunek pracy z dniem 21.09.2009 r. w związku z przejściem na emeryturę?
Pytanie: Czy nauczyciel może otrzymać emeryturę bez konieczności rozwiązania stosunku pracy?
Pytanie: Moi rodzice mieli niewielkie gospodarstwo, w latach 1974–1977, które wynosiło 0,56 h. W tych latach był to grunt rolny, mimo tak małego areału traktowano tę ziemię jako grunt rolny, a mimo to ZUS nie zaliczył mi tych lat jako okresu nieskładkowego. Czy to jest zgodne z prawem i przepisami?
Pytanie: Studiowałem historię na uniwersytecie przez 6 lat, w tym rok byłam na urlopie dziekańskim. Do stażu emerytalnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaliczył tylko 5 lat nauki w szkole wyższej – dlaczego?
Pytanie: Spełniłem warunki uprawniające mnie do uzyskania emerytury 10 września 2008 r. Wniosek o emeryturę złożyłem 12 grudnia 2008 r., a ZUS wypłacił mi emeryturę od 1 grudnia 2008 r. Kiedy powinna nastąpić wypłata pierwszej emerytury?
Pytanie: Sytuacja dotyczy dyrektora gimnazjum, które ma zostać wchłonięte przez inną szkołę. Dyrektor nabył prawo do świadczenia kompensacyjnego. Planuje przejście w roku 2017/2018 na roczny urlop dla poratowania zdrowia, a później na świadczenie kompensacyjne. Jakie rozwiązanie będzie dla dyrektora najkorzystniejsze.
Pytanie: Pracownik niepedagogiczny z dniem 31.12.2016 r. będzie odchodził na emeryturę. Jakie dokumenty muszę mu przygotować i jakie elementy uzupełnić w świadectwie pracy tzn. czy mam wyszczególnić wszystkie nieobecności związane z chorobą? Mogę to zrobić w załączniku (pracownik ma długi staż pracy w naszej placówce ok. 15 lat)? Czy zaznaczam, że pracownik otrzymał odprawę? Druga osoba, która odchodzi na emeryturę, to nauczyciel. Jakie dokumenty mam przygotować w tym przypadku? Obydwa stosunki pracy będą rozwiązywane za porozumieniem stron.
Nauczyciele, którzy do dnia 31 grudnia 2008 r. spełnili warunki do otrzymania emerytury bez względu na wiek mają możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską oraz skorzystania z tzw. „starych” zasad jej naliczania. Nie mogą jednak czekać ze złożeniem wniosku o emeryturę w nieskończoność. W dniu osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego ustaje możliwość skorzystania z tej preferencyjnej formy przejścia na emeryturę.
Nauczyciele, którzy do 31 grudnia 2008 r. spełnili warunki określone w art. 88 Karty Nauczyciela mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek. Pozostali mogą skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub poczekać osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który systematycznie wzrasta, by w 2040 roku osiągnąć 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Sprawdź, na jakie świadczenia emerytalne może liczyć nauczyciel.
Pytanie: Co oznacza symbol SER I-ENMS w decyzji ZUS w sprawie emerytury?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty