Nowelizacja rozporządzenia MEN w sprawie organizacji roku szkolnego daje dyrektorowi szkoły do dyspozycji kilka dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dyrektor sam ustali, kiedy w jego placówce uczniowie będą mieli wolne. Ponadto o terminie ferii zimowych dowiemy się o rok wcześniej! Sprawdź, jakie zmiany w organizacji roku szkolnego planuje Ministerstwo Edukacji Narodowej!
Projektowane zmiany wynikają z potrzeby stworzenia w każdej szkole optymalnych warunków do efektywnego wykorzystania czasu przeznaczonego na realizację treści nauczania zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych typów szkół, mając na uwadze właściwą organizację sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych oraz elastyczne planowanie innych dni wolnych od zajęć dydaktycznych, np. dni, które zgodnie z przepisami ustaw o stosunku państwa do poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych są świętami religijnymi niebędącymi dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Dyrektor szkoły lub placówki, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może w danym roku szkolnym ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze dla, odpowiednio:
Dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych są w szczególności:
Dyrektor szkoły ma obowiązek powiadomić uczniów i ich rodziców o ustalonych dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym, w terminie do 30 września tego roku szkolnego.
Dyrektorowi szkoły została przyznana kompetencja do ustalania, w porozumieniu z organem prowadzącym dodatkowego dnia wolnego od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. w dniu ważnego wydarzenia państwowego), pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających na ten dzień w wybraną sobotę.
Podczas dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych dla uczniów. Projektowany przepis w sposób jednoznaczny zobowiązuje dyrektorów szkół do zorganizowania opieki wszystkim uczniom, którzy jej potrzebują.
Projekt rozporządzenie zakłada, że termin rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach zostanie ogłoszony nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o 2 lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Dotychczasowa organizacja roku szkolnego przewidywała zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w najbliższy piątek po 18 czerwca. Zgodnie z projektem rozporządzenia zajęcia mają kończyć się w ostatni piątek czerwca.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń