Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Dokumentacja nauczania

Prawidłowe prowadzenie dokumentacji nauczania związane jest ze znajomością aktualnych przepisów prawa. Dlatego ważne jest, aby najważniejsze informacje o dokumentach znaleźć w jednym miejscu. Znajdziesz tu porady, jak wypełniać arkusz ocen i świadectwa uczniów, jak prowadzić dzienniki lekcyjne, jak dokonywać w nich wpisów. Dzięki tym wskazówkom uzyskasz niezbędną wiedzę przydatną w codziennej pracy!

Czy arkusz ucznia może być wypełniony częściowo ręcznie a częściowo komputerowo

Pytanie: Arkusz ucznia wygenerowany elektronicznie należy wydrukować w klasie pierwszej. Czy informację o opuszczeniu/ukończeniu szkoły wpisujemy ręcznie? Czy arkusz może być wypełniony częściowo ręcznie, częściowo komputerowo? Czy poszczególne strony zszywamy co roku czy cały arkusz po skończeniu szkoły?

Arkusze ocen – zasady prowadzenia tylko w wersji elektronicznej

Pytanie: Czy szkoła może mieć arkusze ocen tylko w wersji elektronicznej? I ile lat należy przechowywać arkusze? Jaką datę sporządzenia arkuszy należy zapisać?

Zaświadczenie o przebiegu nauczania – co wpisać w części „W okresie nauki w szkole”

Pytanie: Jakie informacje należy zamieścić w zaświadczeniu o przebiegu nauczania (wzór MEN-I/77) w części „W okresie nauki w szkole”, w przypadku gdy uczeń przeszedł do innej szkoły przed końcem roku szkolnego?

Nieukończenie szkoły przez ucznia klasy VIII – jak wypełnić arkusz ocen

Pytanie: Jeśli uczeń klasy VIII nie ukończy szkoły ze względu na kilka ocen niedostatecznych, to czy w takim przypadku w arkuszu ocen wypełniamy tylko kolumnę dotyczącą klasyfikacji rocznej czy kolumnę klasyfikacji rocznej i klasyfikacji końcowej?

Osiągnięcia akrobatyczne na świadectwie szkolnym

Pytanie: Czy można zapiać na świadectwie osiągnięcia akrobatyczne uczennicy na szczeblu ogólnopolskim (Mistrzostwa Polski - zajęcie 1 miejsca) oraz Turnieje i Zawody (miejsce na podium) na szczeblu międzynarodowym, których organizatorem był PZG Polski Związek Gimnastyczny? Uzyskane wysokie miejsca nagrodzone lub uhonorowane zwycięskim tytułem w zawodach sportowych nie były organizowane przez kuratora oświaty ani inne podmioty działające na terenie szkoły. Nie mniej ranga ich była o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym z ogromnymi sukcesami dziecka.

Do kogo złożyć wniosek o powtarzanie klasy przez dziecko edukacji wczesnoszkolnej

Pytanie: Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej – co do zasady – otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej. Natomiast w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek: wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału. Do kogo kieruje wniosek wychowawca ucznia po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia? Na prośbę kogo rodzice ucznia piszą opinię o powtarzaniu klasy przez dziecko?

Zmiana numeru PESEL ucznia – czy trzeba zmienić arkusz ocen

Pytanie: Ojciec dziecka doniósł do szkoły dokument, z którego wynika, że dziecko zostało przysposobione i w związku z tym zmieniły się dane matki dziecka (ojciec zostaje ten sam). Dziecko ma także nowy PESEL. Czy dla takiego dziecka zakłada się nowy arkusz ocen?

Brak egzaminu zawodowego – czy uczeń otrzyma świadectwo

Pytanie: Czy uczeń branżowej szkoły I stopnia będzie mógł otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, gdy nie podejdzie do egzaminu zawodowego?

Co zrobić z arkuszami ocen uczniów, jeśli były prowadzone nieprawidłowo

Pytanie: Arkusze ocen były prowadzone nieprawidłowo, zostały założone przez poprzedniego dyrektora. Częściowo są w wersji pisanej, a częściowo wypełnione komputerowo (strona tytułowa - numer wzoru arkusza dla wersji pisanej). Klasa I jest pisana ręcznie, a następnie od klasy II są wypełniane komputerowo. Ja po objęciu stanowiska dyrektora, kl.VI prosiłam również o wypełnienie komputerowe. W zasadzie najłatwiej byłoby przepisać komputerowo klasę I i stronę tytułową, ale dzieci do klasy I przyjmował poprzedni dyrektor i to jego pieczątka powinna być na pierwszej stronie (nadmienię, że już nie pracuje w tej szkole) lub przepisać ręcznie lata wypełniane komputerowo. Co zrobić, żeby podczas kontroli wizytator nie miał zastrzeżeń do arkuszy.

Klasy łączone – ile dzienników lekcyjnych prowadzić

Pytanie: Czy w przypadku klas łączonych w szkole podstawowej, dla każdej klasy należy prowadzić oddzielny dziennik lekcyjny?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty