Prowadzenie zajęć w przedszkolu i szkole specjalnej uprawnia nauczyciela do dodatku za warunki pracy. Czy taki sam dodatek otrzyma dyrektor? Wpływ na jego wysokość będzie miał w szczególności rozmiar udzielonej mu zniżki pensum.
W jakich przypadkach należy się dodatek za trudne warunki pracy. Odpowiedź znajdziemy w § 8 rozporządzenia MENiS. z dnia 31 stycznia 2005 r. Właśnie ten przepis zawiera wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku za warunki pracy.
Regulaminy wydawane przez organy prowadzące (przez rady gmin) określają jedynie wysokość dodatków za warunki pracy oraz szczegółowe warunki ich przyznawania. Nie mogą one jednak określać, jaka praca uprawnia do dodatku, bowiem to – jak wspomniano wyżej – reguluje rozporządzenie.
Do pracy w warunkach trudnych należą m.in. zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w specjalnych przedszkolach (oddziałach) oraz szkołach (oddziałach) specjalnych.
Niemniej jednak brak jest podstaw, aby za pracę w trudnych warunkach uznać godziny inne niż te realizowane bezpośrednio z uczniami. Dodatek za warunki nie powinien być zatem naliczany dyrektorowi w pełnym wymiarze, skoro – z uwagi na pełnioną funkcję i przydzieloną obniżkę godzin – wymiaru tego nie realizuje w całości z uczniami.
Przepisy są w tym zakresie kategoryczne (co do ustalenia , jaka praca jest pracą w warunkach trudnych i uciążliwych), dlatego też nie ma potrzeby odrębnego „przyznawania” dodatku za warunki pracy dyrektorowi przez organ prowadzący.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń