Nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy z tytułu prowadzenia indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego. Nauczanie indywidualne może być prowadzone nie tylko w miejscu zamieszkania dziecka, ale też zdalnie, a od 6 grudnia 2024 r. – na terenie szkoły. Czy we wszystkich tych przypadkach nauczyciel otrzyma dodatek za trudne warunki pracy?
Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje nauczycielowi z tytułu wykonywania pracy w warunkach uznawanych za trudne. Analogiczne rozwiązanie dotyczy dodatku za uciążliwe warunki pracy. Wykaz tych warunków znajdziemy w rozporządzeniu płacowym nauczycieli. Czy dodatek za trudne warunki pracy oraz uciążliwe warunki pracy przysługuje dyrektorowi szkoły? Czy też zniżka pensum dla dyrektora automatycznie wyklucza wypłatę takich dodatków? Odpowiedź w artykule.
Nauczyciel ma prawo do dodatku za trudne warunki w klasie łączonej. Nie zawsze jednak prowadzenie zajęć w połączonej grupie uczniów uprawnia do takiego dodatku. Sprawdź, kiedy nauczyciel otrzyma dodatek trudne warunki w klasie łączonej.
Dodatek za uciążliwe warunki pracy należy się tylko nielicznym nauczycielom prowadzącym zajęcia z uczniami niepełnosprawnymi z określonymi chorobami. Jest to składnik obligatoryjny, którego wypłata nie zależy od uznania dyrektora. Sprawdź, komu przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy.
Prowadzenie zajęć w przedszkolu i szkole specjalnej uprawnia nauczyciela do dodatku za warunki pracy. Czy taki sam dodatek otrzyma dyrektor? Wpływ na jego wysokość będzie miał w szczególności rozmiar udzielonej mu zniżki pensum.
Karta Nauczyciela przewiduje dodatek za warunki pracy nauczyciela, który realizuje zajęcia w warunkach trudnych lub uciążliwych. Zobacz wykaz warunków trudnych i uciążliwych, które uprawniają nauczycieli do dodatku za warunki pracy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.