Czy dyrektor szkoły musi czy też jedynie może uwzględnić wniosek pracownika niepedagogicznego o obniżenie wymiaru czasu pracy? Co do zasady taki wniosek nie jest wiążący, niemniej jednak są przypadki, kiedy obniżenie wymiaru czasu pracy będzie obowiązkowe.
Warunki czasu pracy pracownika niepedagogicznego jest przedmiotem ustaleń stron, bowiem jest ujęty w umowie o pracę. Co do zasady ani pracodawca (czyli szkoła reprezentowana przez dyrektora) ani pracownik niepedagogiczny nie mogą jednostronnie żądać obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika. Co więcej, pracodawca w zasadzie nie jest związany pracowniczym wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy.
Z drugiej strony dyrektor powinien w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę (art. 292 § 2 Kodeksu pracy). Jeśli więc dyrektor otrzyma taki wniosek, to powinien rozważyć możliwość jego uwzględnienia, zwłaszcza w kontekście organizacji pracy szkoły. Dotyczy to także nauczycieli, ale tylko zatrudnionych na podstawie umowy o pracę
Wyjątkiem jest jednak sytuacja pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Pracownik taki może bowiem złożyć pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa wymiaru czasu pracy. Wniosek taki jest wiążący. Z takiego uprawnienia pracownik może korzystać wyłącznie w okresie, w którym przysługuje mu urlop wychowawczy.
Ponadto zwrócić należy uwagę na sytuację, w której pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego składa pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 Kodeksu pracy).
Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy składany jest na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Do wniosku należy dołączyć dodatkowe dokumenty wymienione w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.
Z uprawnienia do obniżenia wymiaru czasu pracy w związku z urlopem wychowawczym mogą skorzystać także nauczyciele, ale na innych zasadach. Więcej na ten temat w artykule: „Obniżenie wymiaru etatu po urlopie macierzyńskim nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania”
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń