Kontrola Sanepidu w szkole może być niestety stresującym doświadczeniem. Tym bardziej więc dobrze jest wiedzieć, jak ona przebiega, czym może się skończyć i jak się do niej przygotować, aby zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda kontrola Sanepidu w szkole. Upewnij się, na jakie aspekty działalności szkoły zwrócić uwagę, aby jak najlepiej przygotować się do tej kontroli.
Pytanie: Czy nauczyciel podczas lekcji ma prawo do picia herbaty lub wody? Pojawiły się kwestie sporne w tej sprawie wśród nauczycieli.
Pracownicy szkoły dojeżdżający do pracy własnymi samochodami oraz rodzice dowożący dzieci do szkoły mogą pozostawić samochody jedynie w miejscach, w których przepisy Prawa o ruchu drogowym nie zabraniają postoju. Dlatego w większości szkół zorganizowane zostały parkingi. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadzić, by zapewnić bezpieczeństwo na tym parkingu.
Nie ma przepisu, który nakładałby na szkoły bezpośredni obowiązek ważenia tornistrów uczniów. Natomiast szkoła nie może pozostać obojętna na zjawisko zbyt dużo ważących plecaków.
Czy dyrektor szkoły musi opracować stałą organizację ruchu drogowego na terenie ogrodzonym przy szkole, w tym parking dla pracowników szkoły i rodziców? Czy może na tym terenie umieszczać znaki poziome lub pionowe porządkujące ruch? Czy wystarczy w tej kwestii regulamin? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Pytanie: Dyrektor zlecił wykonanie ekspertyzy oceny stanu technicznego dachu budynku szkoły. Z ekspertyzy wynika, że dopuszczalne obciążenie dachu jest przekroczone. Kogo powinien powiadomić dyrektor szkoły o wynikach powyższej ekspertyzy? Jaka są podstawy prawne decyzji dyrektora szkoły?
Pytanie: W placówce niepublicznej przebywa obecnie 50 uczniów? W ile umywalek w toaletach powinna być wyposażona placówka?
Pytanie: Czy prawo oświatowe wskazuje, ile metrów kwadratowych powinno przypadać na jednego ucznia w sali lekcyjnej (szkoła podstawowa)? Są wytyczne dotyczące liczby uczniów w klasach I-III. A czy nie powinno się jednocześnie uwzględniać wielkości sali lekcyjnej przy podejmowaniu kolejnych uczniów do klasy?
Pytanie: Po kontroli z kuratorium dostaliśmy informację, że boisko w naszej szkole jest za małe i musimy podpisać porozumienie z inną szkołą, w ramach którego będziemy mogli korzystać z ich boiska. Jesteśmy małą niepubliczną szkołą. Mamy niedużą salę gimnastyczną i boisko w pełni odpowiadające naszym potrzebom. Jaka jest podstawa prawna określająca wymogi konkretnych wymiarów boiska.
Pytanie: W szkole nastąpiła awaria ogrzewania. W związku z tym dyrektor na kilka dni odwołał zajęcia (temperatura w klasach spadła poniżej 18 stopni). Czy te zajęcia należy odrobić?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty