Po nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni dyrektor szkoły musi skierować pracownika na badania kontrolne. W tym celu powinien przedstawić mu skierowanie na badania kontrolne. Czy w sytuacji, w której pracownik szkoły zamierza przejść na urlop wypoczynkowy bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim, takie badanie jest konieczne przed rozpoczęciem urlopu?
W każdym przypadku badanie kontrolne powinno być wykonane przed dopuszczeniem do pracy. Nie można dopuścić pracownika do wykonywania pracy po długotrwałej nieobecności w pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jednocześnie badanie kontrolne u lekarza medycyny pracy powinno w miarę możliwości nastąpić w godzinach pracy pracownika (art. 229 Kodeksu pracy).
Nie wskazano natomiast ani terminu ani sposobu przedstawienia pracownikowi skierowania na te badania. Skoro jednak badania powinno być wykonane w godzinach pracy, to skierowanie należy przedstawić pracownikowi najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po zakończeniu nieobecności pracownika.
Przepis wskazujący na brak możliwości dopuszczenia do pracy po długotrwałej nieobecności dał podstawę do wyrażenia poglądu, iż przeprowadzenie badania kontrolnego konieczne jest przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ale nie jest ono bezwzględnie wymagane na etapie korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego.
W nowszym orzecznictwie przyjmuje się, że konieczne jest skierowanie pracownika na badania kontrolne nawet wówczas, jeżeli po zwolnieniu lekarskim czy świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 października 2016 r. III PK 9/16). Niemniej jednak musimy mieć na względzie, że ten wyrok dotyczył korzystania z urlopu na żądanie po zwolnieniu lekarskim.
Wydaje się więc, że pracodawca nie ma konieczności kierowania pracownika na badania kontrolne, skoro bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim będzie on korzystał z urlopu wypoczynkowego ale nie na żądanie. Brak jest podstaw, by zakłócać planowy urlop pracownika szkoły, jeżeli nie przystępuje on do pracy.
Istnieją jednak w przypadki, w których takie skierowanie będzie konieczne. Jeden z nich wiąże się ze specyfiką urlopu wypoczynkowego nauczycieli szkół feryjnych.
Zgodnie z art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela nauczyciel szkoły feryjnej może być zobowiązany przez pracodawcę do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
Skierowanie na badania lekarskie jest uzasadnione także w przypadku, w którym pracownik wyczerpał dopuszczalny okres nieobecności w pracy z powodu choroby. Udzielenie urlopu wypoczynkowego bez badań skutkowałoby bowiem dalszym przedłużeniem tego okresu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń