Po nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni dyrektor szkoły musi skierować pracownika na badania kontrolne. W tym celu powinien przedstawić mu skierowanie na badania kontrolne. Czy w sytuacji, w której pracownik szkoły zamierza przejść na urlop wypoczynkowy bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim, takie badanie jest konieczne przed rozpoczęciem urlopu?
Pracownik szkoły, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy nie może być dopuszczony do pracy. Aktualnym orzeczeniem lekarskim może być orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane w wyniku badań zarówno okresowych jak i kontrolnych. Sprawdzamy, czy badania kontrolne mogą wydłużyć termin ważności badań okresowych u lekarza medycyny pracy.
Przed dopuszczeniem do pracy po okresie niezdolności do pracy pracodawca powinien skierować pracownika na badanie kontrolne do lekarza medycyny pracy. Badanie takie jest konieczne w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni. W oparciu o stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniamy, jak liczyć okres niezdolności do pracy, od którego zależy konieczność skierowania pracownika szkoły na badanie kontrolne.
Niezdolność do pracy z powodu choroby nauczyciela może być przedłużona ponad okres zasiłkowy o 12 miesięcy, jeżeli nauczyciel m.in. uzyska prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy po 182 dniach choroby należy skierować nauczyciela na badania kontrolne, jeśli ubiega się on o urlop zdrowotny.
Stwierdzenie u nauczyciela choroby zawodowej nie oznacza jeszcze rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki powinien podjąć w takim przypadku dyrektor szkoły. Dowiedz się, kiedy konieczne będzie zwolnienie nauczyciela.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Mogłoby wydawać się, że jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi niezdolność do pracy, to pracownik szkoły powinien być natychmiastowo zwolniony. To jednak nieprawda. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS nie jest bowiem wydawane na potrzeby dalszego zatrudnienia. Szczegóły w artykule.
Badania kontrolne przeprowadza się po dłuższym okresie choroby pracownika, ale nie tylko. Sprawdź, w jakich jeszcze przypadkach musisz skierować pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.
Badania kontrolne wymagane są po okresie niezdolności do pracy z powodu choroby trwającym dłużej niż 30 dni. Jak ustalić okres tej niezdolności. Czy wlicza się do niej przerwy?
W czasie pandemii wykonywanie badań kontrolnych pracowników nadal jest obowiązkowe. Sprawdź, czy takie badania mogą być wykonane w trakcie ferii zimowych, kiedy nauczyciele szkół feryjnych korzystają z urlopu wypoczynkowego.
Kolejna fala pandemii zmusiła resort edukacji to kolejnego zawieszenia funkcjonowania szkół. Już od 20 grudnia 2021 r. szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie zdalne. Jak przedstawia się w obecnej sytuacji kwestia badań lekarskich pracowników oświaty.
Ponad 30-dniowy okres choroby rodzi konieczność skierowania pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Czy tak samo należy potraktować okres kwarantanny i izolacji pracownika w związku z COVID-19. Poznaj stanowisko resortu pracy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.