Czy należy zaplanować w arkuszu organizacji na rok szkolny 2023/2024 dodatkowe zajęcia z języka polskiego w wymiarze 6 godzin dla uczniów z Ukrainy? Czy wystarczy zaplanowanie ich w wymiarze 2 godzin? Sprawdzamy, co na to przepisy.
W aktualnym stanie prawnym, w odniesieniu do roku szkolnego 2023/2024, w przypadku uczniów będących obywatelami Ukrainy należy kierować się przepisami rozporządzenia MEN w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. W przypadku uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, nastąpiło w latach szkolnych 2021/2022 i 2022/2023 zwiększenie liczby godzin dodatkowych zajęć języka polskiego do co najmniej 6 w tygodniu (§ 11a ust. 1 rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy).
Wobec powyższego należy stosować się do ogólnych norm określonych w rozporządzeniu MEN w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi (…). W § 17 przywołanego aktu prawnego zapisano, że:
Zajęcia te są prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo. Tygodniowy rozkład oraz wymiar godzin dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń