Rodzice ucznia z Ukrainy mogą zrezygnować z udziału ich dziecka w dodatkowych zajęciach lekcyjnych z języka polskiego. Korzystanie z bezpłatnej nauki języka polskiego przez osoby niebędące obywatelami polskimi jest ich prawem a nie obowiązkiem. O zakończeniu udziału ucznia w tych zajęciach może zdecydować rodzic niepełnoletniego ucznia albo dyrektor szkoły – jeśli uzna, że uczeń opanował język polski w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Uczniom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną, przydzielono dodatkowe godziny języka polskiego na okres dwóch lat. Niektórzy uczniowie uczęszczają na te zajęcia od końca lutego 2021 r. Powstaje więc pytanie, czy 24-miesięczny okres tych zajęć kończy się w lutym br. czy zakończył się wcześniej?
Dla uczniów uchodźców z Ukrainy przewidziany jest inny wymiar zajęć z dodatkowego języka polskiego, niż dla uczniów z zagranicy. Ujednolicony jednak został czas odbywania takich zajęć – do 24 miesięcy. Sprawdzamy szczegóły i podpowiadamy, jak prawidłowo zorganizować naukę dodatkowego języka polskiego dla uczniów obcokrajowców.
Warunki podejmowania nauki przez osoby przybywające z zagranicy w polskich szkołach zostały określone przepisami:
Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę. Proszę pamiętać, że przepisy te dotyczą szkół – przedszkola więc nie organizują dodatkowej nauki języka polskiego w takiej formie.
W roku szkolnym 2023/2024 dodatkowe zajęcia z języka polskiego
mogą być prowadzone:
Dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny:
Dla uczniów przybywających z innych krajów niż Ukraina (uczniów z zagranicy – zarówno obywateli polskich, jak i obcokrajowców). Nauka języka polskiego w tym wymiarze przysługuje wszystkim cudzoziemcom, którzy nie są obywatelami Ukrainy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Zajęcia prowadzone są w wymiarze nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo (§ 11a rozporządzenie MEN z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy)
Zajęcia prowadzone są w wymiarze nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo (§ 17 ust. 1 rozporządzenia z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw)
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Czy należy zaplanować w arkuszu organizacji na rok szkolny 2023/2024 dodatkowe zajęcia z języka polskiego w wymiarze 6 godzin dla uczniów z Ukrainy? Czy wystarczy zaplanowanie ich w wymiarze 2 godzin? Sprawdzamy, co na to przepisy.
Nie ocenia się wiedzy i umiejętności oraz postępów ucznia w nauce języka polskiego realizowanej w ramach dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego. Zatem zajęcia te nie podlegają klasyfikacji ani wpisowi na świadectwo szkolne. Mają charakter zajęć wyrównawczych.
Możliwość korzystania z dodatkowych lekcji języka polskiego nie jest uzależniona od tego, czy uczeń uczęszcza do oddziału przygotowawczego, czy też ogólnodostępnego. W aktualnym stanie prawnym dodatkowe godziny języka polskiego przysługują uczniom z Ukrainy spełniającym obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w polskiej szkole, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 wejdą w życie ważne zmiany dotyczące nauczania języka polskiego cudzoziemców oraz kształcenia w oddziałach przygotowawczych. Jedną z nich jest tworzenie oddziałów międzyszkolnych do nauki dodatkowego języka polskiego. Przedstawiamy 3 ważne wytyczne obowiązujące już od 1 września.
Uczniowie z Ukrain, mają prawo do bezpłatnych lekcji języka polskiego. Sprawdź, na jakich zasadach zatrudnia się nauczyciela języka polskiego dla ucznia z Ukrainy i czy może być to umowa cywilnoprawna.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.