W trakcie roku szkolnego może okazać się konieczne zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla dziecka w oddziale przedszkolnym lub przedszkolu. Jeśli orzeczenie wydano na okres roku szkolnego wątpliwości budzi czas trwania umowy o pracę. Czy powinna być zawarta do końca zajęć czy roku szkolnego? Co w sytuacji, gdy rodzice co roku doręczają nowe orzeczenie na jeden rok szkolny, a limit umów na czas określony nauczyciela wspomagającego został wyczerpany?
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli). Jest zatem placówką nieferyjną.
Natomiast oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i stosownie do zapisów art. 95 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej (klas) szkoły podstawowej i zachowuje odrębności programowe.
W organizacji przedszkola nie są przewidziane ferie zimowe i letnie, a w konsekwencji zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych. Tę sama zasadę należy stosować do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej (art. 13 ust. 5 ustawy Prawo oświatowe).
Fakt, iż w przedszkolu i oddziale przedszkolnym nie są przewidziane ferie zimowe i wakacje istotnie wpływa na zasady zatrudniania nauczyciela wspomagającego na czas określony. Sprawdź, na jaki okres zatrudnić nauczyciela wspomagającego w placówce nieferyjnej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń