Nowe zasady wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych i inne zmiany w wymaganiach technicznych dotyczących sprzętu komputerowego w szkołach artystycznych – nowe rozporządzenie obowiązuje od 25 kwietnia 2025 r. Sprawdź, co zmieniło się w zakresie wymagań technicznych dla komputerów w szkołach artystycznych.
Dostosowanie wymagań dla komputerów w szkołach artystycznych do KPO
Zmiany są podyktowane realizacją kamienia milowego C9G w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) noszącego nazwę „Minimalne obowiązujące standardy wyposażenia wszystkich szkół w infrastrukturę cyfrową umożliwiającą wykorzystanie technologii cyfrowych w nauce na równym poziomie w każdej szkole”.
Minimalne wymagania dla technologii informacyjno-komunikacyjnych dla szkół artystycznych
Komisja Europejska uznała dotychczasowe minimalne wymagania dotyczące sprzętu komputerowego za niewystarczające do realizacji ww. kamienia milowego, ponieważ zabrakło. Uzupełnienia dokonano w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w którym uregulowano minimalne wymagania dla technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uwzględniono w nich:
- Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
- Program „Aktywna tablica” realizowanego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”
- Program „Laboratoria przyszłości” realizowany na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2023 r. w sprawie realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży – „Laboratoria przyszłości”.
W rozporządzeniu nie określono ilości minimalnego wyposażenia umożliwiającego wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkole artystycznej. W kwestii tej decydować ma organ prowadzący szkołę.
Aktualizacja wymagań dotyczących komputerów w szkołach artystycznych
To oczywiście nie wszystko. W znowelizowanym rozporządzeniu wzięto pod uwagę:
- upowszechnienie komputerów typu all-in-one,
- laptop przeglądarkowy jako odrębną kategorię sprzętu.
- parametry opisujące wydajność poszczególnych rodzajów sprzętu komputerowego,
- parametry i rodzaje zastosowanej pamięci RAM,
- parametry i rodzaje zastosowanej pamięci masowej,
- rodzaje oprogramowania zainstalowanego na pamięci masowej lub udostępnionego do nieodpłatnego pobrania przy rozpoczęciu użytkowania danego urządzenia,
- rodzaje użytych certyfikatów i deklaracji,
Skrócono także minimalny okres gwarancyjny dla sprzętu komputerowego z 36 do 24 miesięcy, a ponadto uwzględniono wymóg realizacji usług w zakresie metod komunikacji wspomagającej i alternatywnej (Augmentative and Alternative Communication – AAC).
- Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 kwietnia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły artystyczne zadań statutowych i programów oraz realizacji przez nauczycieli tych szkół zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych
Opracowanie: Michał Kowalski