W przypadku choroby pracownik szkoły powinien poinformować dyrektora o przyczynie nieobecności. W przeciwnym razie zostanie ona uznana za nieusprawiedliwioną, co może skończyć się w najlepszym przypadku ukaraniem porządkowym. Sprawdź, jak wygląda takie usprawiedliwienie i jakie są konsekwencje jego braku.
W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany bez zwłoki zawiadomić pracodawcę o:
Nie ma natomiast obowiązku dostarczania zwolnień lekarskich pracodawcy. Są one bowiem wystawianie elektronicznie jako e-ZLA. Papierowych zwolnień lekarskich nie stosuje się już w obiegu.
Jeżeli jednak okaże się, że takiego zwolnienia e-ZLA nie wystawiono, to nieobecność pracownika jest nieusprawiedliwiona. Wówczas pracownik dopuszcza się uchybienia porządkowego, za które może zostać ukarany karą porządkową. To jednak może napotkać praktyczne problemy.
Wymierzenie kary porządkowej wymaga bowiem uprzedniego wysłuchania. Powinno ono nastąpić w momencie, gdy pracownik jest obecny w pracy. Dlatego jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego na wymierzenie kary porządkowej nie rozpoczyna się. Rozpoczęty ulega zaś zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń