Do Rzecznika Praw Obywatelskich kierowane są skargi na dyrektorów szkół i przedszkoli, którzy corocznie żądają od rodziców uczniów oświadczenia, że dziecko nie będzie uczestniczyło w lekcjach religii. Zdaniem Rzecznika, to postępowanie jest niezgodne z przepisami prawa oświatowego i może być niezgodne z Konstytucją.
Zgodnie z §1 rozporządzenia MEN w sprawie warunków organizowania lekcji religii, rodzice niepełnoletnich uczniów lub sami pełnoletni uczniowie składają oświadczenie o chęci uczestniczenia w lekcjach religii. Przepisy nie przewidują sytuacji odwrotnej tj. takiej, w której należy zawiadamiać o tym, że uczeń na religię chodził nie będzie. Co więcej, nawet chęć uczęszczania na religię powinna być wyrażona jednorazowo - bez konieczności corocznego składania oświadczenia w tej sprawie. Bezprawną praktyką nauczycieli religii jest także wpisywanie nieobecności uczniom, których rodzice nie złożyli oświadczenia, że ich dziecko nie będzie korzystać z katechezy.
„Domaganie się od rodziców, by składali oświadczenie, iż ich dziecko nie będzie uczestniczyć w lekcjach religii może być odebrane jako forma dyskryminacji ze względu na przekonania religijne bądź bezwyznaniowość” oraz może uznane za naruszenie art. 53 ust. 7 Konstytucji, który zabrania zobowiązywania do ujawniania swoich przekona religijnych lub wyznaniowych - podkreśla Rzecznik.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń