Do poselskiego projektu zmian w Karcie Nauczyciela wprowadzono także 20-godzinne pensum dla logopedów. MEN jednak nadal nie widzi potrzeby, by regulować pensum specjalistów w ustawie i chce, by o wymiarze obowiązkowych godzin decydowały samorządy. Resort edukacji zdaje się nie dostrzegać, że nauczyciele zatrudnieni na pełen etat, za takie samo wynagrodzenie, realizują od 20 do 40 godzi pensum tygodniowo, w zależności od regionu kraju.
W maju 2013 r. do sejmu wpłynął projekt zmiany Karty Nauczyciela, w której posłowie Solidarnej Polski zaproponowali ustawowe uregulowanie pensum nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych na poziomie 20 godzin tygodniowo (więcej w artykule: „20-godzinne pensum dla pedagogów i psychologów”). Zaproponowane rozwiązanie nie rozwiązuje jednak problemu, na który zwraca uwagę Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, jest bowiem szerszy krąg stanowisk nauczycieli, dla których w ostatnich latach organy prowadzące śrubują pensum. 4 lipca wniesiono autopoprawkę do projektu, zgodnie z którą 20-godzinne pensum będzie dotyczyło także nauczycieli - logopedów. Wciąż jednak planowana zmiana nie obejmuje doradców zawodowych.
W międzyczasie, poseł Izabela Kloc, zwróciła się do resortu edukacji z zapytaniem, czy ministerstwo podejmie działania zmierzające do ujednolicenia pensum pedagogów i innych specjalistów szkolnych i określenia go w ustawie na poziomie norm obowiązujących takich samych specjalistów zatrudnionych w poradniach psychologiczno - pedagogicznych? MEN jednak nie planuje zmian w tym zakresie, uważa bowiem, że przekazanie kompetencji ustalania wymiaru obowiązkowych godzin specjalistów organom prowadzącym, pozwala na kształtowanie pensum, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami dzieci i młodzieży uczących się na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń