To już ostatni rok szkolny realizacji godzin karcianych. Od 1 września 2016 r. Karta Nauczyciela nie będzie obligować do realizacji zajęć z uczniami ponad określone pensum. Ponadto, jeszcze w tym roku nauczyciele placówek niepublicznych zostaną w pełni objęci odpowiedzialnością dyscyplinarną, a postępowanie dyscyplinarne nauczycieli zostanie na nowo uregulowane. Poznaj 5 zmian w Karcie Nauczyciela na 2016 rok.
Od roku szkolnego 2009/2010 nauczyciele realizują tzw. godziny karciane, czyli zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, przy czym w szkołach podstawowych mogą to być także zajęcia świetlicowe. Godziny te od początku były kontrowersyjne, a nauczyciele mieli poczucie, że pracują za darmo przez tę dodatkową godzinę. Planowana nowelizacja likwiduje godziny karciane w dotychczasowej formule. Oznacza to, że nauczyciele nie będą musieli realizować określonej liczby godzin zajęć odpowiadających potrzebom i zainteresowaniom uczniów, a zrealizowane zajęcia np. koła zainteresowań nie będą już rozliczane w dziennikach. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ma to na celu racjonalizację czasu pracy nauczycieli i dostosowanie go do realnych potrzeb uczniów konkretnej szkoły oraz odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli.
Tytuł honorowy profesora oświaty przyznawany jest za całokształt wieloletniej pracy pedagogicznej, a zatem nauczyciel go otrzymujący musi wyróżniać się wybitnymi osiągnięciami. Zasadnym jest przyznanie jej w takiej samej wysokości dla każdego z uhonorowanych. Obecnie jednak nauczycielowi dyplomowanemu, który uzyskał tytuł honorowy profesora oświaty, organ prowadzący wypłaca jednorazową gratyfikację pieniężną w wysokości 6-miesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia zasadniczego. Planowo od 1 stycznia 2017 r. minister właściwy do spraw oświaty i wychowania ma wypłacać jednorazową gratyfikację pieniężną w wysokości 18 000 zł. brutto. W budżecie ministra oświaty na wypłatę tej gratyfikacji wyodrębnione zostaną środki w wysokości 450 tys. zł rocznie.
Od kilku lat wskazuje się, że postępowanie dyscyplinarne nauczycieli jest przewlekłe i nieskuteczne. W ciągu ostatnich 6 lat dwukrotnie planowano zmienić przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, jednakże jak dotychczas żaden z projektów nie został nawet skierowany pod obrady sejmu. Obecna propozycja nowelizacji ma polegać na wprowadzeniu do Karty Nauczyciela szerszego zakresu przepisów regulujących postępowanie dyscyplinarne nauczycieli oraz stworzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych.
Zmianie ulec mają także warunki, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko nauczyciela tj. poprzez:
Nowa Karta Nauczyciela ma objąć przepisami dotyczącymi wygaśnięcia stosunku pracy oraz postępowania dyscyplinarnego wszystkich nauczycieli, a więc także tych zatrudnionych w publicznych placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, a także w niepublicznych przedszkolach, szkołach i placówkach i to bez względu na wymiar zatrudnienia. Dotychczasowe przepisy umożliwiają zatrudnienie w ww. placówkach osób, które były karane, w tym także za przestępstwa na szkodę dzieci, a także pozwalają kontynuować zatrudnienie mimo skazania za przestępstwo popełnione umyślnie.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń