182 dni zwolnienia lekarskiego może być przedłużone bez ryzyka zwolnienia z pracy. Dotyczy to zarówno nauczycieli (choć nie zawsze), jak i pracowników niepedagogicznych. Co dzieje się po upływie okresu przedłużenia? Odpowiedź w artykule.
Stosunek pracy nauczyciela ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni. Przy czym w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony maksymalnie o kolejne 12 miesięcy. Stanie się tak, jeżeli nauczycielowi zostanie przyznane:
W okresie tym nauczyciel nie może stracić pracy z powodu nieobecności. Nie jest jednak wykluczone rozwiązanie stosunku pracy z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia (w ruchu kadrowym). Stanowisko takie jest potwierdzone w orzecznictwie (m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06).
W razie przekroczenia okresu zasiłkowego i dalszej niezdolności do pracy stosunek pracy nauczyciela powinien zostać zakończony. Dyrektor ma wówczas obowiązek rozwiązania stosunku pracy nauczyciela.
W takim przypadku nauczyciel pozostanie jeszcze w zatrudnieniu przez swoisty okres wypowiedzenia (nazywany czasem okresem uprzedzenia). Trwa on do końca miesiąca, w którym doszło do przekroczenia okresu zasiłkowego. W tym czasie nauczyciel nie może wykonywać pracy, ponieważ nadal jest niezdolny do niej.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku pracowników niepedagogicznych. Maksymalny okres niezdolności do pracy z powodu choroby trwa u nich również 182 dni. Niemniej jednak może być on przedłużony jedynie o 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.
Po tym okresie pracownik może zostać zwolniony bez wypowiedzenia. Co ciekawe, nie jest to obowiązek dyrektora.
Natomiast jeśli pracownik stawi się do pracy i odzyska zdolność do niej, wtedy zwolnienie go będzie już niemożliwe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń