Stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego w gimnazjum przeniesionego w stan nieczynny wygasa:
Cytowany przepis określa wyczerpujący katalog okoliczności skutkujących wygaśnięciem stosunku pracy nauczyciela przebywającego w stanie nieczynnym.
Do wygaśnięcia stosunku pracy w okresie stanu nieczynnego nie doprowadzi zaś kontynuacja zatrudnienia w innej szkole. Należy przyjąć, że ustawodawca świadomie rozróżnia te pojęcia, tym bardziej, że wyszczególnienie kontynuacji zatrudnienia jako odrębnej przesłanki podjęcia danej czynności kadrowej nastąpiło choćby w art. 222 ust. 1 Przepisów wprowadzających. Skoro zatem w art. 225 ust. 7 Przepisów wprowadzających nie zawarto sformułowania „kontynuacja zatrudnienia w innej szkole”, to oznacza, że zgodnie z zamierzeniami ustawodawcy kontynuacja ta nie może stanowić przesłanki wygaśnięcia stosunku pracy w stanie nieczynnym.
Ponadto ustawodawca wskazuje, iż stosunek pracy nauczyciela już przeniesionego w stan nieczynny wygasa w dniu podjęcia zatrudnienia. Jeżeli więc podjęcie dodatkowego zatrudnienia następuje w okresie przebywania w stanie nieczynnym, wówczas niewątpliwie stosunek pracy wygasa. Jeśli zaś podjęcie zatrudnienia nastąpiło jeszcze przed rozpoczęciem stanu nieczynnego, wówczas art. 225 ust. 7 pkt 2 Przepisów wprowadzających nie znajduje zastosowania, gdyż nauczyciel w momencie podjęcia dodatkowego zatrudnienia jeszcze nie przebywał w stanie nieczynnym.
Reasumując, kontynuacja zatrudnienia w innej szkole trwającego przed rozpoczęciem stanu nieczynnego nie skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy nauczyciela gimnazjum. Do wygaśnięcia takiego prowadzi jednak podjęcie zatrudnienia w innej szkole w trakcie stanu nieczynnego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń