Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) obejmie edukację ogólną, wyższą i zawodową, w tym nie tylko to, czego można się nauczyć w szkole lub na uczelni, lecz także na kursach, szkoleniach, w pracy, w domu i we wszelki inny sposób. Nowe rozwiązanie pozwoli porównywać możliwe do zdobycia certyfikaty i dyplomy, a tym samym lepiej planować podnoszenie kwalifikacji, oraz ułatwi właściwy dobór wykwalifikowanych kadr. Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji obowiązuje od 15 stycznia br.
Jest to zestaw efektów uczenia się (wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych) zgodnych z ustalonymi wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone oraz formalnie potwierdzone (przez wydanie dyplomu, świadectwa, certyfikatu). Rozróżniono następujące kwalifikacje włączone do ZSK:
Jest to jawny rejestr publiczny, który obejmuje wszystkie kwalifikacje włączone do ZSK. Dane o kwalifikacjach będą powszechnie dostępne za pośrednictwem portalu internetowego. ZRK prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Kwalifikacje będą wpisywane do rejestru na wniosek ministrów odpowiadających za określone gałęzie gospodarki oraz zainteresowanego podmiotu publicznego lub prywatnego.
Obejmuje ona 8 poziomów kwalifikacji odpowiadających odpowiednim poziomom europejskich ram kwalifikacji, co umożliwi porównywanie kwalifikacji z różnych dziedzin w kraju i w wymiarze międzynarodowym. Poziomy kwalifikacji będą umieszczane na świadectwach, dyplomach i certyfikatach dlatego niezbędna będzie korekta wzorów świadectw i dyplomów polegająca na dodaniu oznaczenia odpowiedniego poziomu PRK.
Dokonywać tego będzie zespół ekspertów z zgodnie z opisaną w prawie procedurą. Rekomendacja zespołu ekspertów będzie wiążąca. Najważniejszym elementem przy określaniu poziomu PRK dla danej kwalifikacji będzie wykazanie zgodności kluczowych efektów uczenia się z odpowiednimi fragmentami charakterystyki poziomu PRK.
Nadanie kwalifikacji następować może wyłącznie na podstawie pozytywnego wyniku walidacji wymaganych dla danej kwalifikacji efektów uczenia się (sprawdzenia czy wymagane efekty uczenia się są osiągnięte). Osiągnięcia walidowane w różnym miejscu i czasie, będą mogły być podstawą nadania kwalifikacji. Zgodnie z określonym w ustawie standardem, w opisie każdej kwalifikacji uregulowanej i rynkowej ustalone będą wymagania dotyczące walidacji, obowiązujące dla wszystkich instytucji nadających daną kwalifikację. Zapewni to porównywalność walidacji prowadzonej przez różne instytucje .
Wewnętrzny system zapewniania jakości oddziałuje na zasady postępowania, procedury, metody oraz rozwiązania organizacyjne. Jego celem jest zapewnianie poprawności oraz doskonalenie walidacji i certyfikowania. Funkcje podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości będzie powierzał minister właściwy dla danej kwalifikacji. Powstanie lista podmiotów uprawnionych do zewnętrznego zapewniania jakości, którą będzie prowadził minister koordynator ZSK.
Instytucja certyfikująca raz na 2 lata przedstawia właściwemu ministrowi sprawozdanie z działalności w zakresie walidacji i certyfikacji. Podmiot zewnętrzny zapewniania jakości, co 3 lata, przedstawia ministrom sprawozdanie z działalności w zakresie zewnętrznego zapewniania jakości. Ministrowie mogą przeprowadzić kontrolę i w instytucjach certyfikujących oraz w podmiotach zewnętrznego zapewniania jakości. Określone są także sytuacje, w których ministrowie mogą zastosować sankcje, z cofnięciem uprawnień do certyfikowania i skreśleniem z listy podmiotów zewnętrznego zapewniania jakości włącznie.
Przeczytaj także: MEN: założenia do projektu ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji przyjęte przez Radę Ministrów
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń