Uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższego pobytu w szpitalu – warunki skorzystania
Tzw. uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających dłuższego pobytu w szpitalu przysługiwał będzie:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
W przypadku urodzenia bliźniaków przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego uwzględniona zostanie waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej i okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Uzupełniający urlop macierzyński, w braku odrębnych regulacji w Karcie Nauczyciela, przysługiwał będzie na takich samych zasadach pracownikom niepedagogicznym jak i nauczycielom.
Jak ubiegać się o urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków
Z urlopu będzie mogła skorzystać zarówno matka jak i ojciec. Aby skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego pracownik szkoły będzie składał papierowy lub elektroniczny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Wniosek ten będzie wiążący dla dyrektora szkoły. Do wniosku trzeba będzie dołączyć stosowne zaświadczenie wydane przez szpital o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży.
Zasiłek 100% za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Uzupełniający urlop macierzyński będzie zrównany w skutkach z urlopem podstawowym. Oznacza to m.in., że:
- Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.
- W trakcie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługiwać będzie ochrona stosunku pracy – na takich samych zasadach jak w przypadku urlopu podstawowego.
- Niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego wskutek przebywania na uzupełniającym urlopie macierzyńskim dla rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji będzie skutkowało nabyciem prawa do urlopu wypoczynkowego uzupełniającego/zaległego.
- Okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie zaliczany do okresu pracy, od którego zależy przyznanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
- Ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1781)
Opracowanie: Michał Kowalski