Od 1 września 2022 r. w przedszkolach, szkołach i placówkach będą zatrudniani nauczyciele na stanowisku pedagoga specjalnego. W związku z tym, że ich pensum będzie ustalane przez organ prowadzący, konieczne jest podjęcie uchwały w tej sprawie.
Zgodnie z obowiązującym od 27 maja 2022 r. brzmieniem art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b Karty Nauczyciela, organ prowadzący szkołę lub placówkę określa tygodniowy wymiar godzin zajęć pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, z tym, że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin.
Oznacza to, że organy prowadzące muszą podjąć nowe uchwały w sprawie wysokości pensum ww. specjalistów. Obecnie obowiązujące przepisy prawa miejscowego nie uwzględniają bowiem stanowiska pedagoga specjalnego.
Zgodnie z art. 19 ustawy o związkach zawodowych, organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. W związku tym organy samorządu terytorialnego mają obowiązek kierowania projektów aktów prawnych do odpowiednich władz statutowych związków.
Uchwała w sprawie wymiaru pensum nauczycieli mieści się w zakresie spraw objętych zadaniami związków zawodowych. Wobec tego konieczne jest przekazanie im projektu uchwały do zaopiniowania.
Należy zaznaczyć, że choć organ prowadzący ma obowiązek skierowania projektu uchwały do zaopiniowania przez związki zawodowe, to opinia ta nie jest wiążąca. Co jednak ważne, w razie odrzucenia w całości lub w części stanowiska związku, właściwy organ terytorialnego będzie musiał:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń