Od stycznia 2016 r. zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane również w formie elektronicznej. W związku z tym płatnicy składek, w tym placówki oświatowe, mają obowiązek założenia profilu informacyjnego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dotyczy to także placówek niepublicznych, które zatrudniają więcej niż 5 osób.
Wprowadzenie e-zwolnień, tzw. e-ZLA, ma ograniczyć obieg dokumentów oraz zwolnić pracowników z obowiązku dostarczenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego. Takie zwolnienie będzie automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a następnie trafi do pracodawcy.
Obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku ciąży na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej. Dotyczy to więc również placówek oświatowych, w tym niepublicznych, rozliczających składki za więcej niż 5 osób.
Utworzenie i prowadzenie profilu informacyjnego odbywa się przez system teleinformatyczny
udostępniony przez ZUS bezpłatnie. Przy zakładaniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) można skorzystać z:
Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE, nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie zwolnienia. Lekarz będzie więc musiał - tak jak dotychczas - przekazać papierowy wydruk zwolnienia, a pracownik - dostarczyć je do placówki.
Od 1 stycznia 2016 r. lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie w 3 formach:
Opracowanie: Monika Fidler
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń