Dziś w życie wchodzi nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniów. Przewiduje ona nowe rozwiązania prawne w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej i opieki stomatologicznej dla uczniów. Przypominamy, co to oznacza dla dyrektora szkoły i organu prowadzącego
Szkoła musi zapewnić opiekę zdrowotną dla każdego ucznia do ukończenia 19 roku życia, a w przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia szkoły ponadpodstawowej powinni mieć zapewnioną opiekę zdrowotną w szkole.
Nową regulacją nie objęto przedszkoli, ale też nie dotyczy ona słuchaczy szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych oraz uczniów szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne. W tych szkołach i placówkach organizacja tej opieki zależy od podmiotów działających w ochronie zdrowia oraz oświacie.
To pracownicy ochrony zdrowia są uprawnieni do sprawowania opieki zdrowotnej i odpowiedzialni za jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. Chodzi tu o:
Wskazane osoby nie są pracownikami szkoły. Dyrektor nie zawiera więc z nimi umowy o pracę, nie ma też obowiązku poszukiwania personelu medycznego do szkoły. Z drugiej strony osoby te nie ponoszą odpowiedzialności służbowej względem dyrektora.
Do obowiązków dyrektora należy natomiast:
Z kolei organ prowadzący musi:
1) zapewnić uczniom możliwość korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i gabinetu dentystycznego, spełniających określone przepisami wymagania (innymi słowy sfinansować wyposażenie gabinetów),
2) nieodpłatnie udostępnić pielęgniarce środowiska nauczania i wychowania albo higienistce szkolnej gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole na podstawie zawartej z nią umowy,
3) zawrzeć porozumienie z podmiotem wykonującym działalność leczniczą udzielającym świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży finansowanych ze środków publicznych, w przypadku braku gabinetu dentystycznego w szkole - nie jest to więc obowiązek szkoły!
Opieka zdrowotna nad uczniami jest świadczona na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej pomiędzy Narodowym Funduszem a osobami uprawnionymi do jej sprawowania lub ze świadczeniodawcami, u których te osoby są zatrudnione lub wykonują zawód pielęgniarki lub lekarza.
Profilaktyczna opieka zdrowotna może być sprawowana w gabinecie profilaktyki zdrowotnej zlokalizowanym w szkole, a w przypadku braku takiego gabinetu w szkole - w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast opieka stomatologiczna może być sprawowana w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole, poza szkołą albo dentobusie, prowadzonymi przez podmiot wykonujący działalność leczniczą współpracujący ze szkołą.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń