31 marca 2015 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady uznawania świadectw wydanych za granicą. W miejsce zaświadczenia wydawanego dotychczas w drodze nostryfikacji, pojawi się decyzja administracyjna stwierdzająca, że świadectwo zagraniczne jest dokumentem potwierdzającym w Polsce odpowiedni poziom wykształcenia oraz prawo do kontynuacji nauki. Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz nowe rozporządzenie.
Nowelizacja poszerza katalog świadectw i innych dokumentów wydanych za granicą, uznawanych w Polsce z mocy prawa (tj. bez konieczności przeprowadzania postępowania administracyjnego) za potwierdzające wykształcenie średnie oraz uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe o świadectwa i inne dokumenty, wydane w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), jeśli posiadacz świadectwa (innego dokumentu) ma prawo do podjęcia studiów wyższych w państwie jego wydania (art. 93 ust. 1 ustawy o systemie oświaty po nowelizacji, dalej jako: po nowelizacji).
Tak jak dotychczas, wykształcenie średnie i prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, będą także potwierdzać:
W nowych przepisach odstąpiono od zasady uznawania zagranicznych świadectw za równorzędne z odpowiednimi świadectwami ukończenia szkoły polskiej danego typu/rodzaju. Po zmianie, świadectwo zagraniczne lub inny dokument będzie potwierdzać w Polsce odpowiednie wykształcenie (podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub średnie) oraz dawać prawo do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, z uwzględnieniem zakresu uprawnień w państwie wydania świadectwa (art. 93 ust. 2 po nowelizacji).
Jeżeli umowa międzynarodowa nie stanowi inaczej, to uznanie świadectwa może nastąpić w drodze decyzji administracyjnej o uznaniu lub odmowie uznania świadectwa w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z Kodeksem od decyzji administracyjnej kuratora oświaty będzie przysługiwało prawo odwołania do ministra edukacji narodowej, a także prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Rozdzielono kwestię potwierdzania kwalifikacji zawodowych uzyskanych za granicą od uznawania poziomu wykształcenia. Uznanie danego świadectwa (dokumentu) wydanego za granicą za dokument potwierdzający w Polsce wykształcenie zasadnicze zawodowe nie będzie tożsame z potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych. Potwierdzanie kwalifikacji zawodowych, także uzyskanych za granicą, znajduje się w gestii samych pracodawców lub kompetentnych dla danego zawodu gremiów (np. izb branżowych). Ponadto osoby z potwierdzonym przez kuratora oświaty wykształceniem zasadniczym zawodowym będą mogły przystąpić do wybranego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Decyzje administracyjne w sprawie:
Decyzje administracyjne w sprawach potwierdzenia wykształcenia wnioskodawców nieposiadających kompletnej dokumentacji przebiegu nauki za granicą, którzy są:
W postępowaniu w sprawie uznania świadectwa zagranicznego (innego dokumentu) oraz w postępowaniu w sprawie potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki, kurator oświaty dokonuje porównania przebiegu kształcenia za granicą z kształceniem w Polsce w szkołach publicznych. Przedmiotem analiz i porównań są:
Ta zmiana ułatwi kuratorom postępowanie, szczególnie, gdy dokumenty pochodzą z państw, z którymi Polska nie prowadzi współpracy w obszarze edukacji. Dotychczas, w takich sytuacjach odmawiano uznania świadectwa.
Nowelizacja ma wprowadzić możliwość przeprowadzenia rozmowy sprawdzającej poziom wykształcenia w sytuacji, gdy świadectwo zagraniczne (inny dokument) nie daje podstaw do uznania. Zakres rozmowy określi kurator oświaty uwzględniając zakres wiedzy i umiejętności stanowiący warunek ukończenia danego etapu edukacyjnego, jak również specyfikę kształcenia w systemie oświaty innym niż polski (art. 93d po nowelizacji).
Rozmowa sprawdzająca poziom wykształcenia może obejmować
Rozmowę sprawdzającą będzie przeprowadzać 3 - 5 osobowa komisja powołana przez kuratora oświaty, w skład której wchodzi:
Świadectwa (tzw. promocyjne), zaświadczenia lub inne dokumenty wydane za granicą w toku edukacji, potwierdzający uczęszczanie ucznia przybywającego z zagranicy do szkoły za granicą i wskazujący klasę lub etap edukacji, który ten uczeń ukończył w szkole za granicą, nie podlegają uznawaniu. Stanowią podstawę do kontynuowania nauki w szkole podlegającej polskiemu systemowi oświaty wg zasad przyjęć określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 stycznia 2015 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych przedszkoli, szkół i placówek osób niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli polskich, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, a także organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia (Dz. U. z 2015 r. poz. 31).
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń