1 września 2022 r. zmieniły się także zasady przechodzenia do i ze szkół artystycznych. W tym dniu w życie weszła nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki. Sprawdź, jakie nowości przewidziano w tych przepisach.
Jak już wskazano we wstępie, w nowym roku szkolnym 2022/2023 doszło do zmian systemowych w kształceniu artystycznym. Dotychczasowe ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia z mocy prawa przekształciły się w ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia, w których kształcenie ogólne będzie realizowane wyłącznie na poziomie liceum ogólnokształcącego. Przy czym w latach szkolnych 2022/2023–2026/2027 w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia mają być prowadzone klasy dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o 6-letnim cyklu kształcenia.
W związku z tym konieczna była modyfikacja zasad przechodzenia do i ze szkół artystycznych. Przede wszystkim uchylone zostało rozwiązanie, zgodnie z którym uczeń klasy I albo II ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty odpowiednio do klasy VII albo VIII publicznej szkoły podstawowej (w konsekwencji skrócenia cyklu kształcenia w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia).
Konieczne było oczywiście wprowadzenie rozwiązań przejściowych. Przedstawiają się one następująco.
1. W roku szkolnym 2022/2023 uczeń, który przechodzi:
2. W roku szkolnym 2023/2024 uczeń, który przechodzi z klasy IV–VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia prowadzonej w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty odpowiednio do klasy II–IV publicznego liceum ogólnokształcącego.
3. W roku szkolnym 2024/2025 uczeń, który przechodzi z klasy IV–VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia prowadzonej w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty odpowiednio do klasy II–IV publicznego liceum ogólnokształcącego.
4. W roku szkolnym 2025/2026 uczeń, który przechodzi z klasy V i VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia prowadzonej w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty odpowiednio do klasy III lub IV publicznego liceum ogólnokształcącego.
5. W roku szkolnym 2026/2027 uczeń, który przechodzi z klasy VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia prowadzonej w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty do klasy IV publicznego liceum ogólnokształcącego.
W rozporządzeniu przewidziano także rozwiązanie przejściowe dla techników. Otóż uczeń przechodzący w roku szkolnym 2022/2023 z klasy IV dotychczasowego czteroletniego technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty także do:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń