Nowe warunki wynagradzania egzaminatorów weszły w życie

Data publikacji: 24 stycznia 2025 r.
Poleć znajomemu
Nowe warunki wynagradzania egzaminatorów weszły w życie

Nowe zasady wynagradzania egzaminatorów-weryfikatorów, stawki wynagrodzenia dla operatorów pracowni informatycznej, podwyżki niektórych stawek godzinowych na egzaminie ósmoklasisty i maturalnym – to zmiany uregulowane w najnowszych przepisach dotyczących wynagradzania egzaminatorów. Sprawdzamy szczegóły zmian!

Ile wynosi wynagrodzenie egzaminatorów-weryfikatorów

Podstawą do ustalenia wynagrodzenia egzaminatora-weryfikatora jest kwota w wysokości 12% łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład zespołu egzaminatorów. Kwota ta będzie dzielona między egzaminatorów-weryfikatorów wchodzących w skład zespołu w proporcji do liczby sprawdzonych i ocenionych prac egzaminacyjnych.

Wynagrodzenie egzaminatora-weryfikatora nie może być niższe niż 150 zł.

Stawki wynagrodzenia operatorów pracowni informatycznej

Nowe przepisy doprecyzują zasady wynagradzania operatorów pracowni informatycznej. W zakresie egzaminu maturalnego z informatyki oraz części pisemnej egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, tym egzaminu eksternistycznego zawodowego, wynagrodzenie to wynosi:

  • 0,550 % stawki za każdą godzinę udziału operatora pracowni informatycznej w danym egzaminie,
  • 0,550 % stawki za każdą godzinę przygotowania przez operatora pracowni informatycznej odpowiednio stanowisk komputerowych (egzamin maturalny z informatyki) albo stanowisk egzaminacyjnych (część pisemna egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym egzaminu eksternistycznego zawodowego) – maksymalnie mogą być to 3 godziny.

Z kolei w przypadku części praktycznej egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, tym egzaminu eksternistycznego zawodowego, w której do wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest niezbędne wykorzystanie komputera wynagrodzenie to stanowi:

  • iloczyn 0,550 % stawki za każdą godzinę udziału w jednej zmianie egzaminu, zgodnie z czasem trwania części praktycznej egzaminu i liczby zmian egzaminu, w których operator pracowni informatycznej bierze udział,
  • 0,550 % stawki za każdą godzinę przygotowania przez operatora pracowni informatycznej stanowisk, przy czym proponuje się, aby czas przygotowania tych stanowisk nie przekraczał 3 godzin.

Zmiana stawek dla egzaminatorów na egzaminie ósmoklasisty i maturalnym

Przepisy regulują również podwyżki i obniżki dla egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. W przypadku części pisemnej egzaminu maturalnego z języka mniejszości narodowej (poziom podstawowy) stawka za jednego zdającego zostanie obniżona z 0,923 % na 0,470 % za część testową ina 0,680% za wypracowanie.

Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
Rozporządzenie weszło w życie 23 stycznia br.
Opracowanie: Michał Kowalski, Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql