4 czerwca 2014 r. wchodzi w życie ustawa z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014 r., poz. 642). Wprowadza ona m.in. możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela w klasach I-III szkół podstawowych oraz świetlicach szkolnych, a także powrót sześciolatka do przedszkola nawet po rozpoczęciu nauki w szkole.
Zmienione przepisy dają możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela w klasach I - III szkoły podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej a także świetlicy szkolnej. Asystent ma wspierać nauczyciela (wychowawcę świetlicy), wykonując swoje zadania wyłącznie pod jego kierunkiem. Asystentowi nie można powierzyć zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
O tym, ile może zarobić asystent nauczyciela i kogo można zatrudnić na tym stanowisku przeczytasz w artykule: „Asystenci nauczyciela już od września w szkołach”.
1 września 2014 roku do szkół obowiązkowo pójdą sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Rok szkolny 2015/2016 będzie zaś pierwszym rokiem, w którym obwiązek szkolny zostanie nałożony na wszystkie dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą sześć lat. Od początku obniżenie wieku szkolnego wzbudzało wiele emocji - wątpliwości wzbudzała zarówno gotowość sześciolatków na szkołę, jak i szkół na sześciolatki.
Dowiedz się więcej z artykułu: „Sześciolatki mogą zostać w przedszkolu”.
Na wniosek rodziców dyrektor odpowiednio publicznego lub niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym lub inną formą wychowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą (art. 16 ust. 8 UoSO). Dotychczas, wniosek o edukację domową należało składać do 31 maja. 4 czerwca 2014 r. przepisy te ulegną zmianie, a zezwolenie na edukację domową będzie mogło być wydane tak przed rozpoczęciem roku szkolnego, jak i w jego trakcie.
Czytaj więcej w artykule: „Zniesienie terminu na złożenie wniosku o objęcie dziecka edukacją domową”.
Do ustawy o systemie oświaty wprowadzono także szczegółowe regulacje dotyczące obowiązku zapewnienia zajęć świetlicowych w szkołach podstawowych i w gimnazjach. Na zajęciach świetlicowych pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło pozostawać więcej niż 25. uczniów.
Szczegóły w artykule: ”Nowe zasady organizacji świetlic szkolnych”.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń