W życie wchodzi rozporządzenie regulujące szczegółowe zasady monitoringu w niektórych placówkach oświatowych. Przewidziano w nim m.in. sposób przechowywania, udostępniania i usuwania nagrań. Szczegóły w artykule.
Rozporządzenie reguluje zasady rejestrowania, przechowywania, niszczenia, a także udostępniania nagrań z monitoringu. Zostało ono wydane specjalnie dla następujących placówek:
W nowych przepisach wskazano na możliwość monitorowania nie tylko obrazu ale i dźwięku. Nagrania monitoringu mają być przechowywane na informatycznym nośniku danych. Nośniki powinny być zaś trzymane w pomieszczeniach dostosowanych do ich przechowywania, w których zapewniono:
Udostępnienie nagrania na żądanie zewnętrznego podmiotu leży w kompetencjach dyrektora placówki. Udostępnienie następuje na zewnętrznym informatycznym nośniku danych.
Przepisy obligują do wykonania dodatkowego zapisu (kopii) z monitoringu na odrębnym zewnętrznym nośniku danych. Dotyczy to:
To jednak nie wszystko. W takich przypadkach upoważniony przez dyrektora pracownik placówki ma sprawdzić jakość zapisu tj. wspomnianej kopii na zewnętrznym nośniku danych. W razie stwierdzenia jego uszkodzenia bądź nieprawidłowego sporządzenia, zapis należy zniszczyć i dokonać go ponownie.
Jeśli wskazany dodatkowy zapis daje podstawy do podejrzenia popełnienia czynu zabronionego, wówczas, dołączając go do zawiadomienia o takim podejrzeniu, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniem, uszkodzeniem czy utratą.
Po upływie okresu przechowywania nagranie powinno być usunięte z nośnika przy użyciu dedykowanych funkcji lub aplikacji dostępnych w urządzeniu służącym do rejestracji.
Usunięcie nagrań należy zaprotokołować. Protokół powinien zawierać w szczególności:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń