W placówkach niepublicznych będzie można nawiązać współpracę z nauczycielami realizującymi nie więcej niż 4 godziny dydaktyczne tygodniowo na innej podstawie niż umowa o pracę. Zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.
1 września 2018 r. wprowadzono obowiązek zatrudniania wszystkich nauczycieli placówek niepublicznych na podstawie umowy o pracę (art. 10a Karty Nauczyciela). Przepis ten miał chronić nauczycieli przed zawieraniem tzw. umów śmieciowych oraz prowadzeniem zajęć z dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej. Od początku przepis ten jednak budził sprzeciw nauczycieli, którzy realizują tylko kilka godzin zajęć w miesiącu.
1 stycznia 2019 r. do art. 10a Karty Nauczyciela zostanie wprowadzony wyjątek od zasady zawierania umowy o pracę, a dotyczyć on będzie nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo. Warunkiem jednak jest takie określenie treści łączonego strony stosunku prawnego, by nie przeważały cechy charakterystyczne dla stosunku pracy tj. wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez dyrektora placówki i pod jego kierownictwem.
Zawarcie innej umowy niż umowa o pracę wymagać będzie przedłożenia przez osobę, która będzie prowadzić zajęcia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Przepisy pomijają jednak obowiązek weryfikacji takiej osoby w Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych, a tym samym nie wykluczają podjęcia takiej współpracy z nauczycielami, którzy zostali ukarani karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania lub karą wydalenia z zawodu nauczyciela.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń