29 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, która rozszerza katalog sytuacji uprawniających do trzynastki, mimo nieprzepracowania co najmniej 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Nowe przepisy mają zastosowanie także do trzynastek za 2012 r. Trzynastki niewypłacone m.in. osobom korzystającym w 2012 r. z urlopu macierzyńskiego, należy wypłacić do 29 września 2013 r.
9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nieuwzględnienie okresu urlopu macierzyńskiego, jako umożliwiającego nabycie prawa do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku jest niezgodne z Konstytucją (Wyrok TK z 9 lipca 2012 r., P 59/11). Przepisy zmieniające ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, które weszły w życie 29 czerwca 2013 r., uwzględniły nie tylko urlop macierzyński, lecz także inne uprawnienia związane z rodzicielstwem, które zwolnią z konieczności wypracowania trzynastki. Są to:
Nowe przepisy miały wejść w życie już z dniem 1 stycznia 2013 r., aby mogły skorzystać z nich osoby korzystające w 2012 r. z urlopów macierzyńskich, ojcowskich i dodatkowych urlopów macierzyńskich. Późniejsze wprowadzenie nowych przepisów nie pozbawiło ich jednak trzynastki za ubiegły rok. Nowe regulacje należy stosować bowiem także do trzynastek za 2012 r.
Zaległe trzynastki za 2012 r. należy wypłacić wszystkim pracownikom, którzy powinny je otrzymać według nowych przepisów. Bez znaczenia dla prawa do trzynastki za 2012 r. jest to, że dana osoba nie pracuje już w szkole. Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest bowiem świadczeniem o charakterze roszczeniowym, tzn. należy je wypłacić każdej osobie, która spełniła warunki do jego otrzymania. W przeciwnym razie, w ciągu 3 lat od dnia, w którym trzynastka powinna zostać wypłacona, pracownik może wystąpić na drogę sądową przeciwko szkole o wypłatę tego świadczenia (art. 291 § 1 Kodeksu pracy).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń