Opublikowano ostateczne wzory umów przekazania darmowych laptopów dla uczniów oraz umowy użyczenia. Umowy te należy zawierać z rodzicami uczniów. Sprawdź, jak będzie wyglądał wzór takiej umowy. Dowiedz się, czy konieczne jest odbieranie dodatkowych oświadczeń od rodziców na odrębnym dokumencie.
Przypomnijmy, że podstawowym rozwiązaniem ma być zawarcie z rodzicem ucznia klasy IV szkoły podstawowej „umowy przekazania na własność”. Jest to specyficzna umowa, której nie można jednak utożsamiać z darowizną, ponieważ przekazania dokonuje organ prowadzący niebędący właścicielem sprzętu. Z kolei gdy rodzic odmówi przyjęcia laptopa na własność, wówczas organ prowadzący podpisze z nim umowę użyczenia.
Co istotne, w obydwu umowach znalazły się oświadczenia rodzica, że uczeń:
a poza tym oświadczenie o odpowiedzialności karnej.
Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje naruszenia umów dla rodzica. Otóż w przypadku umowy przekazania na własność, jeśli okaże się, że sprzedał laptop, darował go, użyczył czy w inny sposób nim rozporządził, wówczas musi on zapewnić dziecku laptop o identycznych parametrach. Ewentualnie zostanie on wówczas zobowiązany do zwrotu kwoty:
Z kolei w przypadku umowy użyczenia, jeżeli rodzic nie zwróci laptopa po okresie obowiązywania umowy, to będzie musiał zapłacić:
Ważnym aspektem jest także RODO. Otóż w umowie znalazły się oświadczenia, że organ prowadzący spełnił wobec rodzica obowiązek informacyjny. Oznacza to, że rodzicowi należy przekazać klauzulę informacyjną RODO. Należy to uczynić najpóźniej w momencie podpisywania umowy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń