Aktualne przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie ograniczają możliwości awansowania pracowników tylko wewnątrz danej kategorii stanowisk. Dotychczas przeważała interpretacja, że możliwe jest zatem awansowanie np. pracownika administracji i obsługi na stanowisko urzędnicze. Zdaniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w drodze awansu wewnętrznego nie można objąć stanowiska z innej kategorii.
Ustawa o pracownikach samorządowych rozróżnia trzy kategorie stanowisk, na których zatrudniani są pracownicy niepedagogiczni szkoły, są to stanowiska:
Nie zawsze, gdy zwalnia się stanowisko urzędnicze (tj. gdy pracownik, który je zajmował odchodzi z pracy), powstaje wolne stanowisko, tj. wakat. Wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest bowiem tylko stanowisko, na które:
Ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje tryb awansowania pracowników na wyższe stanowisko. Awans możliwy jest, gdy pracownik wykazuje inicjatywę i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Ponadto pracownik musi spełniać wymagania kwalifikacyjne, określone dla danego stanowiska (art. 20 ww. ustawy).
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 953, Ministerstwo zajęło stanowisko, że powierzenie stanowiska urzędniczego w drodze awansu wewnętrznego możliwe jest jedynie poprzez przeniesienie na to stanowisko innego pracownika, który jest zatrudniony także na stanowisku urzędniczym. Awans pracowników ze stanowisk nieurzędniczych na stanowiska urzędnicze może być oceniania jako próba obejścia prawa - tj. procedury naboru na stanowiska urzędnicze.
Źródło informacji:
Odpowiedź Piotra Kołodziejczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji z 21 lutego 2012 r. na interpelację poselską nr 953.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń