Wyobraźmy sobie sytuacje, w której w czasie wakacji w przedszkolu zorganizowany jest remont. W tym czasie wyznaczono inne przedszkole dyżurujące. Czy w takim przypadku można oddelegować nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do pracy w przedszkolu dyżurującym? Odpowiedź w artykule.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony za swoją zgodą do innej szkoły. Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony. Przeniesienie to wymaga zasięgnięcia:
Możliwe jest zastosowanie przeniesienia służbowego za zgodą nauczyciela przedszkola. Wprawdzie bowiem w art. 18 Karty Nauczyciela użyto sformułowania "szkoła". Niemniej jednak zgodnie z art. 3 pkt 2 Karty Nauczyciela, ilekroć w Karcie Nauczyciela mowa jest o: "szkołach bez bliższego określenia - rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne". Dlatego art. 18 Karty Nauczyciela dotyczy także nauczyciela przedszkola.
W przypadku pracowników niepedagogicznych możliwości przeniesienia służbowego są ograniczone jedynie do stanowisk urzędniczych. Dlatego względem tych pracowników jak i nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę warto skorzystać z innego rozwiązania w postaci powierzenia innej pracy nazywanego potocznie oddelegowaniem.
Elementem umowy o pracę jest m.in. miejsce lub miejsca wykonywania pracy (art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Pracodawca może zmienić miejsce wykonywania pracy przez pracownika w drodze zmiany umowy, która może być dokonana za porozumieniem stron lub wypowiedzeniem warunków zatrudnienia (art. 42 Kodeksu pracy). Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest jednak konieczne w razie powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę:
Możliwe jest więc polecenie wykonywania pracy w innym miejscu. Istotne jest jednak, aby praca była świadczona nadal na rzecz dotychczasowego pracodawcy, tj. przedszkola, w którym dana osoba jest zatrudniona.
Praca może być wykonywana w innym miejscu, ale na rzecz zatrudniającego nauczyciela pracodawcy. Jeżeli więc na dyżur do innego przedszkola będą uczęszczały dzieci z przedszkola, gdzie nauczyciel jest zatrudniony, będzie to praca na rzecz „swojego” pracodawcy, ale wykonywana w innym miejscu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń