O komisji socjalnej w ramach ZFŚŚ nie znajdziemy ani jednego słowa w przepisach prawa. W praktyce jednak komisje takie są powszechnym zjawiskiem. Czy zatem powołanie komisji socjalnej w szkole jest zgodne z prawem? Jak uregulować jej funkcjonowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w temacie tygodnia.
Czy komisja socjalna jest legalna
Funkcjonowanie komisji socjalnych budzi wątpliwości, jako że przepisy ustawy o ZFŚŚ jak również inne przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie wspominają o jej istnieniu. Nie oznacza to jednak zakazu jej funkcjonowania. Komisja socjalna może istnieć, jeżeli jej funkcjonowanie przewiduje regulamin ZFŚS.
Komisja socjalna a regulamin ZFŚŚ
W braku takiej regulacji komisja socjalna nie może funkcjonować. Powoływanie członków komisji socjalnej w drodze zarządzenia, bez wyraźnego umocowania do takiej czynności w regulaminie funduszu, jest niezgodne z prawem. To zaś przekłada się na nieprawidłowości w zakresie przyznawania świadczeń. Udział w tym przyznawaniu bierze wówczas bowiem nieuprawniony podmiot. W konsekwencji szkoła naraża się na zarzut dysponowania środkami z ZFŚŚ niezgodnie z przepisami.
Co powinno znaleźć się w regulaminie ZFŚS
Jeżeli szkoła zamierza utworzyć komisję socjalną, to regulamin ZFŚS powinien precyzować:
Komisja socjalna nie decyduje, lecz doradza
W uwagi na brak przepisów, panuje swoboda w określaniu zasad funkcjonowania komisji socjalnej. Wyjątkiem są jednak kompetencje komisji socjalnej. Otóż komisja socjalna może być jedynie organem doradczym. Nie może ona:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń