Włączenie szkoły do zespołu szkół wywołuje konsekwencje także w zakresie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie obędzie się wtedy bez odpowiednich rozliczeń, również w zakresie udzielonych pożyczek mieszkaniowych.
Jak należy traktować włączenie szkoły do zespołu szkół? Otóż jest to nic innego jak przejście zakładu pracy.
Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę powoduje, że staje się on z mocy stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 Kodeksu pracy). Dotyczy to również szkoły prowadzącej zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W przypadku takiego przejścia, ZFŚS pracodawcy przejmującego zwiększa się - w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników - o równowartość środków pieniężnych Funduszu pracodawcy przekazującego. Środki te podlegają skorygowaniu odpowiednio o należności i zobowiązania ZFŚS.
Natomiast zasady podziału środków będących równowartością odpisu podstawowego, obciążającego koszty pracodawcy przekazującego określa porozumienie między pracodawcami. Dotyczy to roku, w którym następuje przejście części zakładu pracy, określa porozumienie między pracodawcami.
W ramach wzajemnych rozliczeń należy uwzględnić również należności ZFŚS włączanej szkoły (czyli w tym wypadku należności z tytułu pożyczek). O taką kwotę należy zmniejszyć ilość przekazywanych środków. Wówczas zespół przejmie wierzytelność o zwrot pożyczek. W konsekwencji pracownicy, którzy zaciągnęli pożyczki w szkole, będą je spłacać w zespole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń