Wakat na stanowisku urzędniczym nie zawsze oznacza konieczność organizowania konkursu na wolne stanowisko. Obsadzenie stanowiska urzędniczego bez konkursu jest możliwe. Sprawdź kiedy.
Nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny (art. 11 ustawy o pracownikach samorządowych).
Wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik (art. 12 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).
Pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko. Awans wewnętrzny może zostać dokonany jedynie w ramach tej samej grupy stanowisk (art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych). Przy czym jedną grupę stanowią pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczym, a drugą grupę pracownicy zatrudnienie na stanowiskach pomocniczych i obsługi (art. 4 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).
Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej, w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń