Od 1 marca 2022 r. w szkołach ruszy organizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach publicznych i niepublicznych. Będą to zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające emocjonalno-społeczne i inne terapeutyczne. To ostatni moment, aby sprawdzić, jakie kwalifikacje wymagane są do prowadzenia takich zajęć. Dowiedz się, jakie osoby mogą je prowadzić.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne poprowadzi terapeuta pedagogiczny
Jednymi z dodatkowych zajęć specjalistycznych mogą być zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Okazuje się, że prowadzenie tych zajęć leży w zakresie zadań terapeuty pedagogicznego.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne może prowadzić tylko i wyłącznie osoba zajmująca stanowisko terapeuty pedagogicznego. Aby zajmować stanowisko terapeuty pedagogicznego, nauczyciel musi ukończyć:
a także posiadać przygotowanie pedagogiczne. Wymagane jest więc bezwzględnie wykształcenie w zakresie terapii pedagogicznej.
Przykład: Przydzielenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych nauczycielowi, który ma kwalifikacje wyłącznie w zakresie prowadzenia zajęć przedmiotowych, nie jest możliwe. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne nie są bowiem tym samym, co zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Organizuje się je bowiem dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym także ze specyficznymi trudnościami w nauce.
Zajęcia logopedyczne tylko dla logopedy
Analogicznie przedstawia się przypadek kolejnych zajęć specjalistycznych, a mianowicie logopedycznych. Takie zajęcia może prowadzić jedynie nauczyciel na stanowisku logopedy. Tym samym wymagane są następujące kwalifikacje:
a także przygotowanie pedagogiczne. Zauważmy, że w tym przypadku nie wystarczy kurs kwalifikacyjny z logopedii.
Z artykułu dowiesz się:
Przeczytaj także:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń