Wielu nauczycieli nie wróci do pracy we wrześniu, mimo iż ich umowy o pracę nie ulegają rozwiązaniu. Dotyczy to w szczególności tych, którzy będą korzystali z urlopu dla poratowania zdrowia lub urlopów związanych z rodzicielstwem. Nieprzewidziane, długotrwałe nieobecności nauczycieli zdarzają się również w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach dyrektor szkoły jest do zatrudnienia nowego nauczyciela lub nauczycieli na zastępstwo. W praktyce istnieją dwie możliwości określenia czasu trwania umowy na zastępstwo nauczyciela – sprawdź, która z nich jest korzystniejsza. Dowiedz się, jakie skutki prawne pociąga za sobą zawarcie umowy na zastępstwo.
Umowa na zastępstwo to zawsze umowa na czas określony
Karta Nauczyciela w art. 10 ust. 7 przewiduje zatrudnienie nauczyciela bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego na podstawie umowy na czas określony w dwóch sytuacjach, tj., gdy potrzeba taka wynika z:
Także Kodeks pracy przewiduje możliwość zawarcia umowy na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 25, art. 25[1] §4 Kodeksu pracy).
Dwa sposoby określenia terminu zakończenia umowy
Umowa na zastępstwo nauczyciela nie musi obejmować całego okresu nieobecności zastępowanej osoby w pracy. Może zostać zawarta na z góry określony czas np. czas trwania określonej przyczyny nieobecności. Umowa ta – w zależności od jej treści – może rozwiązać się zatem w dwóch terminach:
O tym, w jakim terminie ulegnie rozwiązaniu umowa na zastępstwo nauczyciela decydują zapisy umowy o pracę.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń